Jarosław Gowin: Galerie zostaną otwarte 1 lutego przy braku pogorszenia sytuacji epidemicznej

Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu, od 1 lutego zostaną otwarte galerie handlowe, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Branże najbardziej dotknięte obostrzeniami, jak turystyka czy gastronomia, będą musiały poczekać "co najmniej kilka tygodni".

W czwartek rano 14 stycznia radio RMF FM podało, że według jego nieoficjalnych doniesień, galerię handlowe mogą zostać otwarte na początku lutego. Teraz te informacje oficjalnie potwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe, hotele i gastronomia?

Jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, czyli np. jeżeli w Polsce nie da o sobie znać ta nowa mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa, moim zdaniem, od 1 lutego powinniśmy w 100 proc. otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe"

- powiedział Gowin w "Magazynie EKG" radia TOK FM.

Natomiast, niestety, nie mam dobrych prognoz dla przedstawicieli tych branż, które są najbardziej dotknięte lockdownem, czyli właśnie dla turystyki i dla gastronomii. Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodnie

- dodał.

Pytany, czy chodzi o kolejne tygodnie, czy miesiące, odparł: "za wcześnie na odpowiedź na to pytanie".

Proces szczepienia przebiega zbyt wolno, by wyszczepić wszystkich w dwa kwartały

Wicepremier Jarosław Gowin doprecyzował, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom produkcja szczepionki przeciw COVID-19 jest prowadzona zbyt wolno, by w ciągu najbliższych dwóch kwartałów wyszczepić znaczną część populacji. Zaznaczył jednak, że mogą pojawić się nowe szczepionki, to - jak podkreślił - w zasadniczy sposób może zmodyfikować bieg wydarzeń.

Mamy do czynienia z bardzo licznymi niewiadomymi, […] rząd stara się podejmować decyzje przewidywalne, ale w interwałach co dwa tygodnie

- dodał.

Obecnie obowiązujące  dodatkowe obostrzenia, wprowadzone w ramach tzw. narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną przedłużone do 31 stycznia. Zamknięte są hotele i stoki narciarskie, a także te w galeriach handlowych z wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, aptek i drogerii.  

Więcej o: