Wielka Brytania. Pracownicy z Europy Wschodniej wyjeżdżali z Wysp miesiące przed brexitem

Zgodnie z danymi brytyjskiego urzędu statystycznego ONS liczba imigrantów zarobkowych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ostatnim roku. Opuszczanie Wysp Brytyjskich przez imigrantów jest spowodowane brexitem i pandemią koronawirusa.

Zgodnie z najnowszymi danymi ONS, na które powołuje się Bloomberg, od czerwca do końca grudnia 2020 r. w Wielkiej Brytanii spadła liczba mieszkańców spoza Wysp Brytyjskich. Wśród nich największą grupę stanowią osoby z tak zwanych krajów UE8, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Należą do nich m.in. Polska, Estonia i Słowenia.

Zobacz wideo Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Imigranci zarobkowi wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii

"Połączone ze sobą COVID-19 i brexit mogą pomóc w wyjaśnieniu spadku liczby mieszkańców Europy Wschodniej. Pierwsza blokada w Wielkiej Brytanii wiosną 2020 r. doprowadziła do zamknięcia nierentownych firm, przez co mogła skłonić niektórych pracowników do odejścia. Londyn, który doświadczył silnego uderzenia w gospodarkę usługową, był świadkiem największego exodusu" - czytamy w tekście Bloomberga.

PwC, globalna firma księgowa, audytorska i doradcza również opublikowała raport z prognozami dla Wielkiej Brytanii. Dotyczą one przede wszystkim gospodarki, ale także demografii. 

Mniej imigrantów, więcej wyjazdów za granicę

PwC omawia pewien ważny dla kwestii wielkości populacji czynnik - migrację. Firma prognozuje, że w tym roku migracja netto z UE może stać się negatywna. Szczyt migracji netto obywateli UE zaobserwowano w 2015 roku - było to 184 tys. osób. Cztery lata później spadła do 50 tys. W tym roku ta liczba może być już na minusie - czyli więcej unijnych obywateli może wyjechać z Wysp, niż się na nie przeprowadzić. To byłaby pierwsza taka sytuacja od 1993 roku. 

Pandemia uderzyła w sektory gospodarki, w których zatrudnienie znajdowało wielu imigrantów, jak hotelarstwo, turystyka i gastronomia. Ale istotnym czynnikiem jest również brexit, a dokładnie koniec okresu przejściowego. Od 1 stycznia tego roku obywatele unijni, którzy chcą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, potrzebują wizy, a jej przydzielanie oparte jest na specjalnym systemie punktowym premiującym specjalistów, których według brytyjskiego rządu rynek pracy na Wyspach najbardziej potrzebuje. 

Więcej o: