Zakaz handlu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 17 stycznia?

Zakaz handlu nie został uchylony przez wzgląd na pandemię. To już też drugi rok, gdy obowiązuje on w pełni. Czy dzisiaj sklepy są otwarte? Czy 17 stycznia to niedziela handlowa?

Od początku 2020 roku zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie. Oznacza to, że większość niedzieli jest niehandlowa z kilkoma wyjątkami. Rząd ustalił, że w tym roku będzie siedem niedzieli handlowych. Większość związana z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepie, jak święta i początek oraz koniec roku szkolnego. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Gdzie 17 stycznia zrobić zakupy?

Nie, dzisiaj nie ma niedzieli handlowej. Zakaz handlu dotyczy głównie dużych sieci jak Lidl, Biedronka czy Carrefour. W niedziele mogą pracować sklepy, w których za ladą stanie właściciel, bądź pracownik zatrudniony na umowę o dzieło lub zlecenie. W związku z tym w niedziele często otwarte są małe sklepy osiedlowe, a także sklepy Żabka działające na zasadzie franczyzy. 

Jan Maria Jackowski Jackowski: Boczną furtką próbuje się przywracać handel w każdą niedzielę

Ponadto z zakazu handlu wyłączone są stacje benzynowe, które są dobrze zaopatrzone także w produkty spożywcze. Oprócz tego w niedziele niehandlowe mogą być otwarte apteki, kwiaciarnie, restauracje, puby, bary, kawiarnie czy cukiernie.

Niedziel handlowe w 2021 roku

Spośród siedmiu niedzieli handlowych, tylko dwie nie są związane z ważnymi wydarzeniami. Najbliższy taki dzień czeka nas za dwa tygodnie, 31 stycznia. Na kolejny będzie trzeba poczekać dwa miesiące, do końca marca. Następne niedziele handlowe są przed świętami Wielkanocnymi, po zakończeniu roku szkolnego i przed jego początkiem oraz przed świętami Bożego Narodzenia: 

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Niedziele handlowe. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszystkich sklepów Podatek Handlowy od 2021 r., rząd nie planuje dalej go odsuwać

Branża handlowa naciska na rząd, by czasowo znieść zakaz handlu w niedzielę, co pomoże rozładować ruch w sklepach a w konsekwencji zmniejszy ryzyko zakażenia koronawirusem. Władza pozostaje jednak nieugięta i nie ma w planach uchylenia przepisów na czas pandemii koronawirusa. 

Więcej o: