Tarcza finansowa ruszyła, w puli 13 mld zł. "Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty w poniedziałek"

W nocy z 14 na 15 stycznia uruchomiona została Tarcza Finansowa 2.0 PFR. Wartość programu wynosi 13 mld. Jak zapowiada Jarosław Gowin, przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty na początku przyszłego tygodnia. Chodzi o branżę hotelarską, gastronomiczną i turystyczną.

Z szacunku PFR wynika, że z tarczy finansowej 2.0 dla mikro, małych i średnich firm z branż najbardziej dotkniętych wprowadzonymi na jesieni obostrzeniami będzie mogło skorzystać do 70 tys. firm. 

Zobacz wideo Czy szczepionki są bezpieczne dla kobiet, które planują zajść w ciążę? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Tarcza finansowa ruszyła. Pierwsze wypłaty na kontach przedsiębiorców w poniedziałek

Jarosław Gowin zapowiedział, że w pierwszych dniach składania wniosków o pomoc zgłosiło się kilkaset firm. Można to zrobić drogą elektroniczną poprzez 17 komercyjnych i spółdzielczych banków.

Pierwsze środki trafią do przedsiębiorców już w poniedziałek 18 stycznia - W ciągu dwóch dni roboczych od momentu złożenia wniosku przez firmę środki zostaną przelane na konto przedsiębiorstwa. Pierwsze pieniądze trafią do przedsiębiorców w poniedziałek i będą to dziesiątki milionów złotych - zaznaczył Jarosław Gowin. Termin wnioskowania mija 28 lutego. 

Tarcza PFR. Wkrótce nowe branże będą mogły z niej skorzystać. 

Z tarczy PFR skorzystać będzie mogło 45 firmy oznaczonych kodami PKD, które zostały najbardziej poszkodowane na skutek pandemii koronawirusa. To między innymi branża hotelarska, gastronomiczna i turystyczna. Jarosław Gowin podkreślił, że w najbliższym czasie Tarcza Finansowa 2.0 ma zostać rozszerzona o kolejne branże.

Przez cały czas jesteśmy otwarci na dialog z kolejnymi branżami i grupami w ramach określonych kodów PKD. Dziś mogę zapowiedzieć, że rzeczywiście poszerzymy Tarczę Branżową i Finansową o pewną pulę rodzajów działalności gospodarczych, ale jest na razie za wcześnie, by komunikować, jakie będą to branże

- powiedział wicepremier, dodając, że państwowej pomocy nie dostaną firmy, które łamią obostrzenia sanitarne i mimo zakazów otwierają swoją działalność.

Więcej o: