Zakaz handlu. Czy 17 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. W tym roku będzie siedem niedziel handlowych. Czy 17 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony przez rząd PiS w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jednak niedziela w miesiącu. Na przestrzeni minionych lat przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. Na 2021 rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych

Zakaz handlu. Czy 17 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

17 stycznia to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne będą wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco. Zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa nieczynne są natomiast placówki gastronomiczne. 

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską

Zakaz handlu w niedziele 17 stycznia. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy? 

Przepisy o zakazie handlu wymierzone są w największe placówki handlowe. Zakupy będziemy mogli zrobić w sklepach osiedlowych bądź działających na zasadzie franczyzy, jak chociażby sieć sklepów Żabka. Za ladą musi stać ich właściciel. Sklepy te są w niedziele otwarte zazwyczaj w krótszym wymiarze czasowym. Poza tym otwarte są stacje benzynowe oraz apteki. 

Jak nie stracić świadczenia 500 plus?Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL] 

W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, a ich daty są powiązane ze świętami kościelnymi bądź takimi wydarzeniami, jak chociażby rozpoczęcie roku szkolnego. Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Najbliższa niedziela handlowa zaplanowana jest już na 31 stycznia 2021. Przypominamy, że z racji przedłużonych przez rząd obostrzeń nieczynnych będzie większość sklepów w galeriach handlowych (wyjątkiem są sklepy spożywcze, drogerie, apteki). 

Epidemia koronawirusa. Branża turystyczna traci silnie na lockdownieRMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Masowe kontrole firm

Więcej o: