Chiny wygrywają wojnę handlową z USA. Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym

2020 rok Chiny zakończyły z ogromną nadwyżką w wymianie handlowej z zagranicą. Powiększyły też swój dodatni wynik handlowy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Zobacz wideo Arktyczny lód umiera, stężenie CO2 jest rekordowe. Klimat wszedł do wielkiej polityki. "Tabelka w excelu przekonuje"

Z danych opublikowanych w czwartek przez chińskich celników wynika, że Państwo Środka zakończyło 2020 rok z rekordową nadwyżką 535 mld dol. - W samym grudniu Chińczycy mieli tutaj dodatni wynik na poziomie 78 mld dol. Tym samym powiększyli dodatki bilans w handlu ze światem o szokujące wręcz 27 proc. w stosunku do 2019 roku.

Chiny z rekordową nadwyżką w handlu zagranicznym 

Pandemia więc, jak widać, głównie przez zwiększony globalny popyt na produkty ochronne do walki z koronawirusem oraz elektronikę, mocno wsparła chiński eksport, a głośne sankcje i cła Donalda Trumpa okazały się, delikatnie mówiąc, wysoce nieskuteczne.

To, jak bardzo niewiele dały wysiłki Białego Domu, by zrównoważyć handel z Chinami, pokazują też najnowsze dane o ich wymianie handlowej z USA. Nadwyżka handlowa Pekinu z Waszyngtonem wzrosła do 317 mld dol. w 2020 r., co stanowi wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i według wyliczeń chińskiego oddziału ING jest drugą najwyższą w historii. To zaledwie 7 mld dolarów mniej niż w 2018 roku, kiedy Donald Trump rozpoczął gwałtowną wojnę handlową.

Xi Jinping, przywódca Chin.Chiny prześcigną gospodarczo USA szybciej niż zakładano. Przez koronawirusa

To nie tylko maseczki

Twarde dane pokazują więc, że głosy o szybkim końcu ery globalizacji budowanej na starych zasadach i przebudowie globalnych łańcuchów logistycznych raczej należy odłożyć na później. Chiny na światowym rynku handlowym radzą sobie wyśmienicie.

I, co ważne, prowadzą intensywne działania, by w przewidywalnej przyszłości było podobnie. Nie jest bowiem tak, że rekordowa nadwyżka handlowa Państwa Środka w ubiegłym roku wynika wyłącznie z większej sprzedaży maseczek i elektroniki dla osób pracujących w domu.

Korea Północna. Kim Dżong Un w czasie parady wojskowej na zakończenie zjazdu partiiKim Dzong Un wzmocni kontrolę nad gospodarką. "To będzie zabójcze dla kraju"

Chiny zaczynają dużo zarabiać na produkcji podzespołów i baterii do samochodów elektrycznych, są potentatem na rynku produktów związanych z energią odnawialną - w tym paneli słonecznych. Jednym słowem, robią wszystko, by nadal być najważniejszą światową fabryką - i już nie dlatego, że produkuje ona najtaniej, ale dlatego, że robi to dobrze, czasem najlepiej i w wypadku rosnącej liczby produktów tylko ona.

 Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: