Siłownie znów się otworzą, wiemy kiedy. Branża fitness też się buntuje

Polska Federacja Fitness zapowiedziała, że branża otworzy 1 lutego. Siłownie i kluby fitness nie wznawiają działalności 18 stycznia razem z akcją #otwieraMY, ze względów organizacyjnych. Szczegóły decyzji i jej uzasadnienie zostaną podane na konferencji w najbliższą środę.

W poniedziałek 18 stycznia oficjalnie ruszyła akcja #otwieraMY. To wyraz buntu przedsiębiorców, którzy nie dostali od rządu wystarczającego wsparcia i znajdują się na skraju bankructwa. To także pokłosie wyroków sądu, które uchylają kary sanepidu, uznając, że ograniczenia działalności gospodarczej są bezprawne jeśli uprzednio nie został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Ośmieleni tym przedsiębiorcy postanowili, mimo częściowego lockdownu, wznowić swoją działalność, by - jak mówią - ratować swoje biznesy. Niedługo ma dołączyć do nich branża fitness.

Mimo że rząd nie wprowadził stanu klęski żywiołowej, trzeba pamiętać, że wciąż trwa pandemia koronawirusa. Na całym świecie na COVID-19 zmarło już ponad 2 mln osób. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna, a coraz więcej europejskich rządów wprowadza w swoim kraju lockdown. 

Branża fitness otworzy się na początku lutego

Polska Federacja Fitness (PFF) poinformowała na Facebooku, że "po wielotygodniowych analizach, szacowaniu ryzyka, weryfikacji kilkunastu opinii prawnych" zdecydowali się wznowić działalność od 1 lutego 2021 roku, bez względu na decyzję rządu w kwestii dalszych obostrzeń. Szczegółowe uzasadnienie tej decyzji zostanie podane na konferencji w środę 20 stycznia w godzinach porannych. 

PFF przygotowuje webinary dla właścicieli klubów, by ci byli gotowi na podjęcie decyzji o otwarciu lokalu, bo to do nich należy ostateczna decyzja. Dla członków organizacji przygotowano także wsparcie prawne, merytoryczne i administracyjne.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"

PFF proponuje ponadto następujący reżim sanitarny:

  • 1 os./12mkw. [lekko podwyższony względem strefy czerwonej przed lockdownem]
  • Odstęp między pracownikami oraz ćwiczącymi - 1,5 m.
  • Dezynfekcja rąk przed wejściem do klubu oraz po wyjściu z klubu.
  • Dezynfekcja szafek przez klubowiczów po każdym użyciu
  • Rekomendowane wyłączenie co drugiego pionu szafek w szatni celem uniknięcia zagęszczenia ruchu
  • Zalecane w miarę możliwości: pomiar temperatury klubowiczów przed wejściem do klubu
  • Obowiązkowe maseczki wśród pracowników oraz klientów [w przypadku klientów - wyjątkiem będzie realizowanie treningu]

Siłownie potrzebują więcej czasu

Polska Federacja Fitness wytłumaczyła również, dlaczego branża nie otwiera się od poniedziałku 18 stycznia, razem z akcją  #otwieraMY. 

Wielu z Nas jest zmuszonych skompletować swój skład pracowników na nowo bądź w znacznej części. Do tego dochodzą przygotowania prawne, sanitarne oraz wiele, wiele innych czynników. Podchodzimy do sprawy również strategicznie. Wszelkie działania związane z otwarciem branży nie zmieniają nic w zakresie procedowania pozwów dot. wykazania nielegalności lockdown’u oraz kwestii odszkodowawczej

- poinformowało PFF. 

Więcej o: