Niemal milion złotych wsparcia z tarczy dla spółek powiązanych z o. Tadeuszem Rydzykiem

Podmioty, z którymi powiązany jest o. Tadeusz Rydzyk, mogą nie tylko liczyć na darowizny i dotacje. Budżet państwa wsparł je również w ramach tarczy antykryzysowej. Czym zajmują się spółki, z którymi relacje ma redemptorysta?

Epidemia koronawirusa uprawniała wszystkie firmy, które zostały poszkodowane w wyniku ograniczenia przychodów, do wystąpienia o państwową pomoc. Po subwencje sięgnęły też spółki, z którymi powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Tadeusz Rydzyk Rydzyk korzysta na 1 proc. Jego fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu

Spółki powiązane z Rydzykiem otrzymały rządowe wsparcie w ramach tarczy

Z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju na interpelację złożoną przez senatora Krzysztofa Brejzę wynika, że wsparcie sięgnęło w przypadku trzech podmiotów niemal miliona złotych. Fundacja Lux Veritas otrzymała bowiem wsparcie ponad 335 tys. zł, Bonum sp. z o.o. 539 tys., a Nasza Przyszłość Sp. z o.o. 27 tys. zł. 

Senator Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że pieniądze z tarcz finansowej trafiły "do imperium o.T. Rydzyka". Firmy są bowiem z duchownym powiązane - Bonum zajmuje się m.in. sprzedażą reklam w radiu i telewizji powiązanej z Rydzykiem. Nasza Przyszłość jest powiązana m.in. z wydawnictwami redemptorystów (również przez fundację o podobnej nazwie). Lux Veritas to spółka odpowiedzialna m.in. za emisję programów telewizyjnych w TV Trwam. 

Fundacja Lux Veritatis opublikowała sprawozdanie finansowe za 2019 r. 30,7 mln zł z darowizn. Fundacja o. Rydzyka opublikowała sprawozdanie finansowe

120 mln zł z resortu kultury dla muzeum o. Rydzyka, 60 mln z budżetu

Podmioty powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem na wsparcie mogły liczyć nie tylko w ramach tarczy antykryzysowej. W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło o ponad 1,8 mln zł dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Tym samym wsparcie resortu na inwestycję wynosi łącznie prawie 120 mln zł.

Czytaj też: Zarobki kapelanów w skarbówce z roku na rok coraz wyższe. Średnia pensja to nawet 6200 zł

28 grudnia opublikowano z kolei rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Widnieje w nim m.in. pozycja dotycząca wsparcia dla Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To instytucja, z którą poprzez fundację Lex Veritas powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk - na organizację wystawy otrzyma 60 mln zł.

Więcej o: