1500 zł dopłaty do czynszu. Poszkodowani przez pandemię otrzymają wsparcie. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby poszkodowane przez pandemię koronawirusa mogą otrzymać dofinansowanie do czynszu. Pomoc ma wynieść 1500 zł przez sześć miesięcy. Kto może na nią liczyć? Jakie warunki trzeba spełnić?

Plany wprowadzenia dopłat do czynszu dla osób poszkodowanych przez pandemię koronawirusa pojawiły się jeszcze w kwietniu ubiegłego roku. Program będący częścią pakietu mieszkaniowego miał wejść w życie od 1 lipca, ale ostatnie przepisy w tej sprawie zostały wprowadzone w 2021 roku. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

1500 zł dopłaty do czynszu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc? 

Na przestrzeni minionych miesięcy nie zmieniły się założenia programu. W jego ramach najemcy mogą otrzymać do 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Kwota pomocy nie będzie mogła jednak przekroczyć 75 proc. wartości czynszu. Aby ją dostać, trzeba jednak spełnić szereg warunków. 

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które wynajmowały dane lokal przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa lub wynajmowanych od osób prywatnych, lub firm.

Mieszkanie Ceny nieruchomości w górę, najem tańszy. Rozwierają się nożyce cen

Pomoc jest przeznaczona dla osób dotkniętych przez pandemię koronawirusa i w art. 24. pakietu mieszkaniowego znalazł się zapis, co to dokładnie oznacza. Dofinansowanie przysługuje tylko tym, którzy wykażą, że w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku średni dochód był co najmniej o 25 proc. niższy w porównaniu do 2018 roku. 

Dopłaty dla najemców. Do kiedy wnioski? 

Wniosek o dodatek można składać do 31 marca 2021 roku w MOPS. Dofinansowanie przysługuje zarówno za minione miesiące (od 1 marca 2020 roku), jak i okres przyszły. Za przyznanie świadczenia finansowanego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wraz z dodatkiem mieszkaniowym odpowiadać będzie gmina. 

Mieszkanie Właściciel apartamentów na wynajem poprosił o pomoc. Założył zrzutkę

Więcej o: