Najwyższe w historii zapotrzebowanie na prąd. Powodem syberyjskie mrozy w Polsce

W poniedziałek 18 stycznia chwilowe zapotrzebowanie na moc było najwyższe w historii i wyniosło 27 380 GW. Jednym z powodów była wyjątkowo niska temperatura.

Rekordowe zapotrzebowanie odnotowano 18 stycznia o godz. 10:45. Poprzedni rekord poboru prądu padł 10 grudnia 2020 roku i wynosił 26 817 MW. Jak czytamy w komunikacie: "Na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza, przekraczająca na niektórych obszarach kraju -20°C. Bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się przez znaczną część dnia, przekraczając poziom 27 000 MW w niemal całym okresie szczytu porannego". 

Rekord poboru mocy w Polsce. W kolejnych dniach zapotrzebowanie będzie równie wysokie 

Polskie Sieci Elektroenergetyczny zaznaczają, że mimo rekordowo wysokiego zapotrzebowania, operator posiadał odpowiednią rezerwę mocy, a system cały czas pracował stabilnie. Ze względu na wzrost temperatury w kolejnych dniach nie należy spodziewać się nowych rekordów. PSE szacuje jednak, że popyt będzie nadal utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz wideo Od czego będzie zależeć pomoc państwa dla polskiego górnictwa?

Poprzedni rekord padł dzięki zdalnemu nauczaniu

Ubiegły rekord padł stosunkowo niedawno - 10 grudnia 2020 roku, kiedy to o godz. 13:13 zapotrzebowanie na prąd wynosiło 26 817 MW. Na tamtejszy rekord wpływ miało kilka czynników. Poza klasycznymi, jak chociażby pora roku i dnia, istotnym elementem było też nauczanie zdalne, przy którym niezbędne jest wykorzystywanie sprzętu elektronicznego.

Według wyliczeń ekspertów w czasie zdalnego nauczania przed komputerami siedziało około 3 mln uczniów. Zakładając, że średni pobór mocy każdego komputera wynosi 100 W, to zapotrzebowanie na prąd wynosiło łącznie aż 300 MW. 

Licznik prądu Ceny energii w górę o ponad 22 proc. Ile zapłacimy za prąd w 2021 r.?

Więcej o: