Poważna reakcja na szczepienie przeciwko COVID-19 to 3000 zł od rządu. A za co 100 tys. zł?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy, która ma powołać do życia Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. W jego ramach pacjentom, którzy źle zareagowali na szczepionkę przeciwko COVID-19, ma być wypłacane świadczenie do 100 tys. zł.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku. Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od reakcji na szczepienie przeciwko COVID-19 - długości okresu ewentualnej hospitalizacji.

Szczepienie na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Rośnie zainteresowanie szczepieniami na COVID-19. Setki tysięcy osób

10 tys. za krótki pobyt w szpitalu, 3 tys. zł za wstrząs

Limity wyznaczone w projekcie to 10 000 zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, zaś górny 100 000 zł w przypadku hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który będzie wymagał obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni świadczenie wyniesie 3 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po dniu 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. 

Resort zdrowia wyjaśnia: kilkanaście milionów szczepień rocznie, niewiele powikłań

W uzasadnieniu projektu wskazano, że w Polsce każdego roku wykonywanych jest kilkanaście milionów szczepień. "Spośród wykonanych szczepień jedynie w odniesieniu do 2–8 przypadków stwierdza się po szczepieniu takie objawy chorobowe, które - na podstawie analizy zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz dokumentacji medycznej - zostały zakwalifikowane jako ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne spowodowane szczepionką lub sposobem wykonania szczepienia" - podano w uzasadnieniu.

Większość działań niepożądanych - jak zaznaczono - ogranicza się do reakcji miejscowych w postaci zaczerwieniania i bólu w miejscu wstrzyknięcia lub objawów ogólnych w postaci podwyższenia temperatury ciała. Dane te świadczą o wysokim bezpieczeństwie realizacji szczepień ochronnych.

"Również dostępne dane pochodzące z obecnie realizowanej, niemającej precedensu pod względem swojej skali, globalnej akcji szczepień przeciw COVID-19 także wskazują na wysokie bezpieczeństwo szczepień. Na każde 10 milionów podanych dawek na świecie występuje zaledwie kilka poważnych odczynów poszczepiennych w postaci rekcji alergicznych, które stanowią trudną do przewidzenia indywidualną reakcję organizmu na podanie szczepionki" - wskazano w uzasadnieniu.

Chciał zarejestrować ojca. Chciał zarejestrować ojca. "Czy system zeszytowy wyparł elektroniczny?"

Kto pokryje wydatki funduszu? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Źródłem finansowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą wpłaty na rachunek bankowy Funduszu dokonywane przez podmioty (firmy farmaceutyczne), które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Czytaj też: Polscy medycy wysłani na Słowację. Mateusz Morawiecki: Bo dobro powraca!

Natomiast w przypadku szczepionek zakupionych na podstawie porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2, zawartego między Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej źródeł finansowania będzie fundusz przeciwdziałania Covid-19.

Zobacz wideo Rzeczniczka Porozumienia o harmonogramie obostrzeń
Więcej o: