Kulisy dymisji w Pekao. Polityczna zgoda Jarosława Kaczyńskiego na odsunięcie "ziobrystów"

Tuż po decyzji, o wchłonięciu Idea Banku przez Bank Peako pojawiły się informacje o dymisjach w państwowym banku. Odeszli ludzie kojarzeni ze środowiskiem Solidarnej Polski. Czy ruchy kadrowe można interpretować jako sprzeciw wobec przymusowej "nacjonalizacji"? Z nieoficjalnych informacji "Business Insidera" wynika, że decyzje zapadły wcześniej.

W minionych dniach świat bankowości był świadkiem istotnych wydarzeń. Najpierw Idea Bank został przymusowo "znacjonalizowany" i włączony do Pekao Banku. Krótko później pojawiła się informacja o dymisjach w państwowym kolosie - ze stanowiskiem pożegnał się m.in. Witold Ziobro, brat Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.

Opublikowano kolejny raport Banku Pekao Pekao dostanie od BFG ponad 190 mln zł w związku z przejęciem Idea Banku

Ruchy kadrowe w Pekao za zgodą Nowogrodzkiej? "Bezpośrednio od prezesa PiS"

Kulisy tych wydarzeń opisuje Business Insider. "Dla takich ruchów była polityczna zgoda Jarosława Kaczyńskiego" - twierdzi źródło portalu, opisując ostatnie wydarzenia w państwowym banku. 

Tajemnicą poliszynela jest, że Pekao to strefa wpływów tzw. ziobrystów. Zarówno brat prokuratora generalnego jak i pozostali, którzy odeszli z banku - Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski - kojarzeni są ze środowiskiem Solidarnej Polski. Rozmówca Business Insider twierdzi, że kadrowe ruchy w banku nie są skutkiem przejęcia banku należącego jeszcze niedawno do Leszka Czarneckiego a efektem znacznie wcześniejszych decyzji. 

Czytaj też: "To jest skandal", "Takich sytuacji w UE może być więcej". Komentarze po przejęciu Idea Banku przez Pekao

"Zmiana odbyła się z namaszczenia wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ale jest dla niej zgoda polityczna z ul. Nowogrodzkiej, czyli bezpośrednio od prezesa PiS" - zdradza rozmówca BI. 

14. posiedzenie Sejmu IX kadencji Konfiskata prewencyjna. Ziobro prze z kontrowersyjnym pomysłem

Z ministerstwa do banku. "Niemal" prezes Skiba zdradza kulisy przejęcia Idei

Leszek Skiba, dawny wiceminister finansów, obecnie pełniący obowiązki prezesa Pekao, o przejęciu banku Czarneckiego mówi w kontekście czysto biznesowym. - Gdyby bank upadł w sposób niekontrolowany, to zapewne w stronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego posypałyby się gromy - stwierdził w rozmowie z portalem Money.pl. 

Wyjaśnił też, dlaczego bank zdecydował się zaangażować w sprawę. - Po dwóch miesiącach refleksji i analiz ryzyk, by w sposób odpowiedzialny i poważny podejść do sprawy, uznaliśmy, że warto uczestniczyć w tym projekcie. Koszty bankructwa Idea Banku dla sektora, a w konwekcji dla Pekao, byłyby istotne. Zatem to również w jakimś sensie kwestia odpowiedzialności za sektor - stwierdził

Zobacz wideo Jak prezydentura Bidena wpłynie na relacje Polska - Stany Zjednoczone?

Idea Bank przymusowo przejęty przez Pekao. Co to oznacza dla klientów banku?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny na przełomie roku ogłosił, że od 3 stycznia 2021 r. klienci Idea Banku formalnie staną się klientami banku Pekao. Do państwowego banku zostały przeniesione wszystkie depozyty, konta bankowe, lokaty oraz kredyty klientów Idea Banku. Wszystkie produkty pozostają aktywne, a środki klientów są bezpieczne i dostępne na normalnych zasadach. 

Więcej o: