Grupowe zwolnienia w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie odejść z firmy. W pierwszym półroczu 2021 roku narodowy przewoźnik dostosuje zatrudnienie do postpandemicznej rzeczywistości. Oznacza to rozstanie z nie więcej niż trzystoma pracownikami.

"Dziękuję związkom zawodowym za konstruktywną współpracę i osiągnięte porozumienie. Rozstanie z niektórymi naszymi pracownikami to jedna z najtrudniejszych decyzji, realizowanych przeze mnie jako menedżera. Jest ona niezbędna by uchronić większość zespołu i zapewnić stabilizację PLL LOT" - powiedział prezes Rafał Milczarski.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

PLL LOT porozumiał się ws. zwolnień. Odejdzie 300 osób

W LOT jest obecnie ok. 8 tys. miejsc pracy bezpośrednio oraz w związanych z główną firmą spółkach serwisowo-obsługowych. Na mocy zawartego porozumienia przewoźnika opuści do 300 pracowników, z czego ok. połowa odejdzie w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. W ciągu kolejnych dwóch lat z przedsiębiorstwem pożegna się ok. 150 osób, które osiągną w tym czasie wiek emerytalny. 

RPO Adam Bodnar zwrócił się do wicepremiera Jacka Sasina z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zwolnień grupowych w PLL LOTZwolnienia grupowe w PLL LOT. RPO chce wyjaśnień od Jacka Sasina

"Dostosowanie zatrudnienia do post-covidowego rynku wymusiły zatwierdzone przez Komisję Europejską i uwarunkowane unijnymi przepisami zasady pomocy publicznej. Spółka musi osiągnąć efektywność ekonomiczną, co w obecnej sytuacji wiąże się z optymalizacją działalności. Relatywnie niewielkie ograniczenie zespołu możliwe jest  dzięki oszczędnościom poczynionym przez LOT w innych obszarach, a przede wszystkim w kosztach leasingu samolotów" - czytamy dalej.

Zwolnienia grupowe w PLL LOT. Kogo dotkną?

W pierwszej kolejności przewidziano możliwość dobrowolnego zgłaszania się pracowników chcących odejść ze spółki, w tym osób, które w ciągu najbliższych dwóch lat osiągną wiek emerytalny. Potem odejdą osoby dobrane na podstawie transparentnych i obiektywnych kryteriów. Dla tych pracowników przewoźnik przewidział dodatkowe świadczenia pieniężne oraz działania aktywizujące, które pomogą odnaleźć się na rynku pracy. 

Lipiec 2019 r., 83 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.LOT wysłał po Polaków na Wyspy największy samolot. Dworczyk: Błąd

W ciągu ostatnich pięciu lat PLL LOT odnotowały dynamiczny wzrost. Przeszło dwukrotnie zwiększyła się liczba przewiezionych pasażerów: z 4,3 mln w 2015 r. do 10,4 mln w 2019 r. Dwukrotnie wzrosła też liczba samolotów, z 39 do 80, a przychody w 2019 r. wyniosły niemal 7,4 mld zł wobec 3 mld zł w 2015 r.