Brexit uderzy w polskie firmy. Tylko w drugiej połowie 2021 roku stracą 1,6 mld zł przychodów

W związku z brexitem polscy eksporterzy mogą stracić w drugim półroczu 2021 roku przychody o wartości 1,6 mld zł - szacuje należący do koncernu Allianz AG Euler Hermes.

"Eksport na Wyspy nie będzie już więc taką lokomotywą sprzedaży (2. rynek zbytu dla polskich eksporterów), jak obecnie. Utrata klientów z Wielkiej Brytanii będzie oznaczać, że polskie firmy będą musiały ich szukać gdzie indziej, aby zastąpić utracone przychody" - twierdzą eksperci z Euler Hermes. Brexit w dużo większym stopniu odczują brytyjscy eksporterzy, którzy mogą stracić do 25 mld funtów przychodów w całym 2021 roku.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 60

Brexit uderzy w polskie firmy. Eksperci oszacowali, jakie branże odczują to najmocniej 

Na teraz skutki brexitu to TIR-y stojące w wielokilometrowych korkach na granicy, czyli straty przede wszystkim dla przewoźników oraz dostawców produktów spożywczych. Według Euler Hermes to pierwsze skutki wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE, które z czasem staną się łagodniejsze. 

Eksperci przestrzegają jednak przed skutki mającymi trwalszy charakter. "Szacujemy, że administracyjne utrudnienia i zakłócenia w łańcuchach dostaw (w tym zmiana dostawców) w największym stopniu dotkną: przemysł maszynowy i elektryczny (w tym m.in. producentów części samochodowych), następnie wytwórców środków transportu i części do nich (m.in. naczep i części do nich, opon etc.), producentów różnych dóbr konsumpcyjnych (wyposażenie mieszkań, meble etc.). Zaraz za nimi, bo ze skalą strat szacowanych tylko w drugim półroczu 2021 roku na 125 mln zł jest sektor spożywczy (w tym alkohole) oraz podobnie - sektor chemiczny" - przedstawił Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.  

Brexit. Wielka Brytania straci nawet 25 mld euro w 2021 roku

Prognozy związane z brexitem są bardziej negatywne dla Wielkiej Brytanii. Według szacunków Euler Hermes brytyjscy eksporterzy stracą w tym roku od 13,5 do 27,3 mld euro. Najbardziej ucierpią wytwórcy produktów mineralnych i metalowych, maszyn i sprzętu elektrycznego, sprzętu transportowego, chemikaliów i tekstyliów.

W połączeniu z recesją związaną z zamrożeniem gospodarki może to skutkować spadkiem brytyjskiego PKP o 5,5 proc. kw/kw w pierwszym kwartale br. Ekonomiści Euler Hermes spodziewają się, że pandemia i okres przejściowy ograniczą wzrost PKB do 2,5 proc. w 2021 roku. Gospodarka Wielkiej Brytanii nie powróci do poziomu PKB sprzed kryzysu co najmniej do 2023 roku. 

Brexit. Jest kompromis, ale brak umowy działa negatywnie na brytyjskich eksporterów  

Mimo osiągnięcia kompromisu pomiędzy UE i WB ws. brexitu, to umowa pomiędzy obiema stronami wciąż jest daleka od ukończenia. Dodatkowo na niekorzyść Wielkiej Brytania działa okres przejściowy z powodu braku czasu na przygotowania. 

- Chociaż umowa jest bardziej korzystna niż inne umowy o wolnym handlu, ponieważ oferuje zerowe cła na towary, bariery pozataryfowe mogą ostatecznie sięgać 10 proc. ze względu na wyjście z unii celnej. Branże, takie jak usługi finansowe, również nadal czekają na 'status równoważności' z Unią Europejską, co może zająć więcej czasu niż planowane sześć miesięcy - podkreśliła szefowa działu badań makroekonomicznych w Euler Hermes Ana Boata.

Więcej o: