Szczepionka na COVID-19 z polskiej fabryki? Znamy już lokalizację. "Więcej nie mogę ujawnić"

Szczepionka na COVID-19 może wkrótce wyjeżdżać z polskiej fabryki. W nową linię produkcyjną do konfekcjonowania zainwestowała bowiem Polfa Tarchomin. - Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem - przyznał prezes Jarosław Król.
Zobacz wideo Czy Polska ma przewidywalny plan odmrażania biznesu?

Polska fabryka będzie najprawdopodobniej brała udział w procesie produkcyjnym szczepionki na COVID-19. Jesienią nową linię, na której konfekcjonowany ("rozlewanie do ampułek") ma być medykament zagranicznej firmy, planuje uruchomić Polfa Tarchomin - donosi serwis 300gospodarka.pl.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia dla osób spoza UE

Szczepionka na COVID-19 z polskiej fabryki. Nawet kilkanaście tysięcy ampułek na dobę. 

"Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby i możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć dla szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić" - wyjaśnił w rozmowie z portalem Jarosław Król prezes Polfy Tarchomin. Jak mówi, z polskiej fabryki może wyjeżdżać do kilkunastu tysięcy ampułek na dobę. Z każdej zaszczepić będzie można kilka osób. 

Wartość inwestycji określana jest na ok. 40 mln zł. Prace nad budową linii do konfekcjonowania już się zaczęły, a konfekcjonowanie leku może rozpocząć się jesienią. 

. Nadmierna śmiertelność w Polsce była jesienią najwyższa w całej UE

Polski rząd sprawdza możliwości zakupu szczepionek poza Unią Europejską

Szczepionki przeciwko koronawirusowi są towarem deficytowym, szczególnie po tym, jak czasowe ograniczenia w dostawach ogłosił Pfizer. Amerykański producent prowadzi bowiem prace modernizacyjne w europejskiej fabryce. 

Firma wydała jednak w czwartek oświadczenie, w którym zapewnia, że  od przyszłego tygodnia przywrócony zostanie pierwotny harmonogram dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej. Co więcej, opracowany plan ma pozwolić na dostarczenie większej liczby dawek w drugim kwartale 2021 roku. 

- Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską - powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek. Zapewnił jednocześnie, że tempo szczepień w Polsce jest odpowiednie.  "W ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób" - stwierdził. 

Czytaj też: Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE

Więcej o: