Londyńskie Design Museum ogłosiło, że nagrodę Beazley Design of the Year zdobywa instalacja Teeter-Totter Wall. To projekt różowych huśtawek wagowych, który powstał w lipcu 2019 roku na granicy Meksyku i USA. Za projekt odpowiada Ronald Rael oraz Virginia San Fratello.
Pomysł na instalację artystyczną na murze oddzielającym granicę USA i Meksyku narodził się w 2009 roku. To najczęściej przekraczana granica na całym świecie, ale stojący na niej mur sprawia, że temat jest bardzo delikatny. Dlatego też musiała minąć cała dekada, by projekt w ogóle powstał. Mimo że 10 lat zajęło opracowanie instalacji, to huśtawki były zamontowane zaledwie przez 20 min.
Teeter-Totter Wall zachęca do nowych sposobów łączenia się ludzi. To pomysłowe i przejmujące przypomnienie tego, że ludzie mogą pokonać siły, które mają nas podzielić
- mówił Tim Marlow, dyrektor Muzeum Designu w Londynie.
Twórcy chcieli stworzyć projekt, który połączy obywateli obu krajów rozdzielonych murem. 28 lipca 2019 zamontowano więc różowe huśtawki, które przez zabawę korzystających z nich dzieci połączyły mieszkańców teksańskiego El Paso i meksykańskiej Anapry. Nad projektem także pracowano w dwóch krajach, jeden z twórców projektował w Juarez w Meksyku, a drugi w El Paso.
Nagroda Beazley przyznawana jest w sześciu kategoriach, podaje CNN. Oprócz designu są to architektura, digital, moda, grafika oraz produkt. W wyjątkowo trudnym dla całego świata 2020 roku wyróżniono projekty społecznie zaangażowane.
W kategorii architektury wygrał projekt ruchomej szkoły ModSkool, będący odpowiedzią na problemy rolników w Indiach, które doprowadziły do największych protestów w historii. W kategorii mody wyróżniono projekt luksusowej marki Telfar, płciowo neutralną torebkę z wegańskiej skóry wycenioną na średnią stawkę nowojorskiego DJ za jedną noc. Nagrodę zdobył także obraz 3D koronawirusa stworzony przez Alissę Eckert oraz Dana Higgins z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Poza tym wyróżniono Impossible Foods za ich Impossible Burgera 2.0 oraz performens "Gwałciciel na twojej drodze", będący protestem chillijskich feministek.
Tegoroczne projekty roku wydają się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Od projektów, które tworzą życzliwszy i zdrowszy świat, po te, które wzywają i krytykują systemy ucisku, mamy nadzieję, że wszystkie posłużą za kapsuła czasu w zmieniającym się świecie
- mówiła w październiku asystentka kuratora, Maria McLintock.