Nawet 5 tys. zł kary za śmiecenie na ulicy, także za wyrzucenie niedopałka. Jest projekt nowelizacji

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt nowelizacji ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym w życie mają wejść m.in. kary za śmiecenie na ulicy. Mają dotyczyć nie tylko śmiecenia na dużą skalę - mandat będzie też można zostać za wyrzucenie niedopałka papierosa, niewielkiego papierka czy innego rodzaju śmieci.

Mimo wieloletnich starań, na ulicach i chodnikach w Polsce roi się do śmieci. Już wkrótce policja zyska potężny oręż w walce ze śmiecący, gdyż jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", kara za przysłowiowe "rzucenie papierka" ma wzrosnąć do 5 tys. zł. To samo tyczyć się może wyrzucanych niedopałków papierosów czy innych, niewielkich odpadów.

Ministerstwo Klimatu walczy z zaśmiecaniem. Nawet 5 tys. zł grzywny

Według prawnej definicji zaśmiecanie to naruszenie zasad utrzymania czystości i porządku w miejscach publicznych. Do nich zaliczane są drogi, ulice, place, ogrody czy trawniki. Za naruszenie uważa się również czyn, które nie zagraża dla zdrowia lub życia ludzi i środowiska, stąd mandat za śmiecenie może zostać przyznany za wyrzucenie papierka. 

Zobacz wideo Wyrzucili śmieci w pobliżu ujęcia wody [źródło: Straż leśna Nadleśnictwa Czarna Białostocka]

Dotychczasowa najwyższa kara za śmiecenie wynosi 500 zł, ale najczęstsze kary to słowne pouczenie bądź mandat w wysokości 50 zł. Resort klimatu planuje jednak zaostrzyć obowiązujące przepisy. Zgodnie z projektem nowelizacji najwyższy mandat ma wynosić 500 zł, natomiast grzywna wzrośnie 10-krotnie do 5 tys. zł. Grzywna przyznawana jest przez sąd po tym, jak trafi do niego odpowiedni wniosek zgłoszony przez strażnika. 

DGP informuje, że środki z kar trafią do budżetów gmin i zostaną przeznaczona na system  gospodarowania odpadami komunalnymi. 

Więcej o: