PLL LOT zwrócił pasażerom 600 mln zł. To dopiero część kwoty

PLL LOT zwrócił pasażerom w 2020 roku 600 mln zł za kupione i niewykorzystane bilety lotnicze. Do zwrotu wciąż pozostaje 280 mln zł.

Pandemia koronawirusa oraz kilkumiesięczne zamknięcie granic, a także liczne obostrzenia są przyczyną poważnych problemów finansowych w branży lotniczej. Na temat sytuacji finansowo-ekonomicznej państwowego przewoźnika mówił prezes PLL LOT Rafał Milczarski w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

PLL LOT oddał 600 mln zł za niewykorzystane bilety. To dopiero część kwoty 

- Jeśli chodzi o rynek polski, to do 15 stycznia br. zwróciliśmy miażdżącą większość za wszystkie bilety, które w zeszłym roku były kupione, nie zostały zrealizowane i należał się za nie zwrot. To jest kwota ok. 300 mln zł zwrotów i około 300 tys. biletów zakupionych w Polsce. Łącznie w zeszłym roku zwróciliśmy za bilety ok. 600 mln zł - powiedziały cytowany przez se.pl szef państwowej spółki. PLL LOT ma jednak wciąż do oddania 280 mln zł. 

Komisja Europejska zaaprobowała pomoc publiczną dla LOTGrupowe zwolnienia w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Rafał Milczarski zaznaczył, że przed pandemią przewoźnik wykonywał 350 lotów dziennie, natomiast obecnie jest ich między 50 a 100 - I to jest też miara tego kryzysu, w którym się znajdujemy - zaznaczył.

PLL LOT otrzymał 3 mld wsparcia

Państwowa spółka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W związku z tym niezbędne było przekazanie rządowego wsparcia. Łącznie PLL LOT otrzyma prawie 3 mld zł. Pomoc obejmuje pożyczkę w wysokości 1,8 mld zł i zastrzyk kapitałowy w wysokości około 1,1 mld zł -  Nie sięgnęliśmy po pomoc publiczną od razu, w maju zeszłego roku czy w czerwcu, tylko sięgnęliśmy po nią dopiero wtedy, kiedy już te negocjacje były zakończone i kiedy wiedzieliśmy, że nie mamy już absolutnie innego wyjścia. Staraliśmy się korzystać ze wszystkich innych możliwych instrumentów - wyjaśnił szef spółki. 

Premier Mateusz Morawiecki i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.LOT wysłał po Polaków na Wyspy największy samolot. Dworczyk: Błąd

Więcej o: