Polskie górnictwo na skraju bankructwa. "Nie ma pieniędzy na czternastki ani marcowe wynagrodzenia"

Bogusław Ziętek wypowiedział się na temat fatalnej sytuacji polskiego górnictwa - Polska Grupa Górnicza jest na skraju bankructwa. Nie ma pieniędzy ani na wypłatę lutowej czternastki, ani marcowych wynagrodzeń - powiedział przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80.

Polskie górnictwo zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. W 2020 roku straty PGG szacowane były na 2 mld zł. W planach jest sukcesywne zamykanie poszczególnych kopalń w celu całkowitego ich wygaszenia do 2050 roku. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Polska Grupa Górnicza (PGG) wyłączy w tym roku z eksploatacji dwie kopalnie.

Zobacz wideo Korolec: Powinniśmy się zastanowić, jak dochodzić do neutralności klimatycznej

PGG na skraju bankructwa. Nie ma pieniędzy na wypłaty

Jak zdradził w rozmowie z wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80, sytuacja poszczególnych kopalń jest tak zła, że wkrótce można spodziewać się niekontrolowanego upadku górnictwa, co będzie katastrofą dla śląskiego regionu. 

Polska Grupa Górnicza jest na skraju bankructwa. Nie ma pieniędzy ani na wypłatę lutowej czternastki, ani marcowych wypłat wynagrodzeń. Sytuacja innych spółek węglowych także jest zła.

- zaznacza Ziętek.

Kopalnia (zdjęcie ilustracyjne) Miliony dla górników. JSW z pożyczką od PFR. Wcześniej dostała miliard

Górnicy są wściekli. "Polityka rządu polega na tym, by przeżyć jeszcze jeden dzień"

Górnicy największe zarzuty mają wobec rzędu, który wciąż nie przygotował realnego planu wsparcia dla kopalń -  Nie wierzę, żeby rząd miał dogadane z Komisją Europejską wprowadzenie szybkiego mechanizmu dopłat do wydobycia węgla oraz harmonogram likwidacji kopalń. Polityka rządu polega już tylko na tym, by przeżyć jeszcze jeden dzień, przetrwać jeszcze jeden miesiąc bez żadnego planu i rozwiązań na przyszłość - mówi przewodniczący związku zawodowego. 

Ziętek podkreśla, że ludzie są wściekli za to, jak zostali po raz kolejny okłamani, co można uznać za zwiastun kolejnej fali protestów tej grupy zawodowej. 

Więcej o: