Jarosław Gowin za zniesieniem obostrzeń dla handlu. Zaproponował termin otwarcia galerii

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego - to najnowsza propozycja Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wicepremier i szef resortu Jarosław Gowin przyznał jednocześnie, że jest zbyt wcześnie na luzowanie restrykcji w innych branżach.

- Gdybyśmy nie wprowadzili tych obostrzeń, co do których decyzje zapadły na przełomie października i listopada, to dzisiaj prawdopodobnie mielibyśmy sytuację podobną do tych krajów, w których zbyt wcześnie poluzowano obostrzenia. Proszę zobaczyć, jaka jest sytuacja w Czechach. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest wielokrotnie większa, w konsekwencji zmusiło to czeski rząd do radykalnego rozszerzenia obostrzeń - mówił na konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Zobacz wideo Pomoc dla branży turystycznej. "Jest iluzoryczna albo nie ma jej wcale"

Jarosław Gowin: Postuluję, aby od 1 lutego otworzyć galerie handlowe

Jak dodał, "wszędzie dookoła Polski obostrzenia nie są luzowane, a zaostrzane". - Jesteśmy właściwie jedynym krajem w tym regionie Europy, a właściwie w całej Europie, który poważnie rozważa możliwość poluzowania obostrzeń - powiedział Gowin. - Moje stanowisko jest jednoznaczne - postuluję, aby od 1 lutego przywrócić pełną dostępność handlu, mówiąc wprost otworzyć galerie handlowe. Jeżeli chodzi o kolejne branże, dzisiaj podejmowanie takiego zobowiązania byłoby zdecydowanie przedwczesne - podkreślił. 

Straty w branży handlowej. "Łącznie 30 mld"

Galerie handlowe są zamknięte od 28 grudnia. Początkowo restrykcje miały obowiązywać do 17 stycznia, ale rząd je wydłużył do 30 stycznia. Polska Rada Centrów Handlowych domaga się otwarcia galerii 1 lutego. Jak wylicza PRCH, "wiosenne zamknięcia sklepów w galeriach przyniosły lukę w obrotach galerii na poziomie 17,5 mld zł, jesienny lockdown skutkował zmniejszeniem obrotów o 6 mld zł, a trwający obecnie zakaz działalności sklepów przynosi kolejne 6 mld zł strat". "Łącznie to 30 mld zł utraconych przychodów sklepów i usługodawców działających w galeriach" - informuje w komunikacie. 

Więcej o: