KNF nie zaakceptowała kandydatur prezesów czterech banków. Rekordzista czeka dziewięć miesięcy

Komisja Nadzoru Finansowego zwleka z akceptacją kandydatur prezesów w czterech bankach pośrednio lub bezpośrednio kontrolowanych przez Skarb Państwa. Rekordzistą jest Leszek Skiba, który czeka na pozytywną decyzję KNF dziewięć miesięcy

Komisja Nadzoru Finansowego ma ostateczny głos ws. akceptacji kandydatów na stanowisko prezesa banku. Bez zielonego światła ze strony komisji, mimo zgody ze strony rady nadzorczej danej instytucji finansowej, osoba ta jedynie pełni obowiązki prezesa. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rada nadzorcza ma obowiązek złożyć dość szybko dokumenty do KNF ws. akceptacji nowego prezesa. Sam KNF ma na przeprowadzenie postępowania miesiąc, a w szczególnych przypadkach może zostać wydłużone o dodatkowe 30 dni. Jak informuje serwis businessinsider.com.pl, nadzorcza instytucja notorycznie zwleka z akceptacją kandydatur. 

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

KNF zwleka z decyzją. Leszek Skiba czeka na akceptację dziewięć miesięcy

W tym momencie na zgodę czeka czterech prezesów banków powiązanych ze Skarbem Państwa. Najdłużej czeka Leszek Skiba w Banku Pekao, który pełni obowiązki prezesa od 22 kwietnia ubiegłego roku. Od maja p.o. prezesa Alior Banku (PZU posiada tam pakiet kontrolny) jest Iwona Duda.

Główną wątpliwością jest przebieg kariery, a w szczególności brak doświadczenia na podobnych stanowiskach. - Ten wymóg był w przeszłości dość często podnoszony w przypadku osób, które musiały uzyskać zgodę KNF i nie chodzi tylko o banki, ale także ubezpieczycieli czy prezesa GPW - wyjaśnił jeden z były pracowników Urzędu KNF. 

Dużo krócej na akceptację ze strony KNF czekają Jakub Słupiński, wiceprezes i p.o. prezesa Banku Pocztowego (25 proc. akcji posiada PKO BP) od 22 października, a także Wojciech Hann, który pełni obowiązki prezesa BOŚ Banku od 9 listopada ubiegłego roku. Głównym akcjonariuszem tej instytucji jest Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Business Insider podaje, że w przypadku dwóch ostatnich kandydatur oczekiwanie na pozytywną decyzję ze strony KNF nie powinno się przeciągać. 

KNF planuje zmiany. Będzie łatwiej o akceptację

Według doniesień "PB" KNF chce zmodyfikować  system oceny kandydatów. Kluczową zmianą będzie otwarcie branży finansowej dla osób z doświadczeniem wyniesionym z niekomercyjnych instytucji. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że o akceptację łatwiej będą mieli zarówno Leszek Skiba, jak i Iwona Duda, gdyż oboje posiadają doświadczenie w pracy w instytucjach publicznych.  

Więcej o: