Zakaz handlu. Czy 24 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele bez zmian obowiązuje również w 2021 roku. Czy 24 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony dwa lata temu przez obecny rząd. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecne prawo, zgodnie z którym przewidziano zaledwie siedem niedziel handlowych. Zostało ono wprowadzone od 2020 roku, w nowym roku rząd, mimo protestów różnych grup społecznych, nie zdecydował się na zmiany w tym zakresie.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Zakaz handlu. Czy 24 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

24 stycznia to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Kaufland. 

Ile lokali otworzyło się mimo zakazu? Branża gastronomiczna się buntuje. "Nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność"

Zgodnie z obowiązującymi przepisami otwarte będą sklepy osiedlowe oraz placówki działające na zasadzie franczyzy, jak Żabka. Jedynym warunkiem, aby były otwarte jest to, aby na kasie stał właściciel. Robiąc zakupy w niedzielę, powinniśmy pamiętać, że godziny funkcjonowanie sklepów są inne. Mimo zakazu handlu, otwarte będą także apteki oraz stacje benzynowe. 

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r. Rząd otworzy galerie handlowe? Wiceminister zdrowia zapowiada luzowanie

Niedziele handlowe 2021. Lista niedziel z dozwolonym handlem 

W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem. Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Choć pierwsza niedziela handlowa wypada już za tydzień 31 stycznia, to w związku z obostrzeniami nieczynne będą galerie handlowe. Restrykcje dotyczącą także zakazu funkcjonowania restauracji, kawiarni oraz innych placówek usługowych, które mogą sprzedawać jedzenie na wynos.

Więcej o: