Szef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek. Nie wykluczył kroków prawnych
Firmy Pfizer i BioNTEch poinformowały w ubiegłym tygodniu, że musiały spowolnić dostawy z powodu modernizacji jednej z fabryk, by w przyszłości zwiększyć produkcję szczepionek.
Charles Michel o dostawach szczepionek: Oczekujemy, że kontrakty zostaną zrealizowane
Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że Unia w sposób zdecydowany będzie domagać się przestrzegania umów i oczekuje też większej przejrzystości. - Oczekujemy, że kontrakty, na które zgodziły się firmy farmaceutyczne, zostaną zrealizowane - podkreślił.
Powinniśmy zakasać rękawy i walczyć o przejrzystość w sprawie powodów opóźnień w dostawach. Ale kiedy początkowo firma Pfizer ogłosiła opóźnienia, zareagowaliśmy zdecydowanie, uderzyliśmy pięścią w stół i w rezultacie zamiast kilkutygodniowych opóźnień były tylko zmniejszone dostawy
- stwierdził Charles Michel.
Ocenił też, że scenariusz, w którym do lata uda się wyszczepić 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej, będzie trudny do zrealizowania.
Premier Włoch nie wyklucza kroków prawnych wobec koncernów farmaceutycznych
Zmniejszone dostawy szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarły do krajów członkowskich w tym tygodniu. Od poniedziałku, jak zapewniają koncerny, dostawy powrócą do pierwotnego harmonogramu. Ale problemy zgłasza już kolejna firma - AstraZeneca, która ma w tym tygodniu uzyskać autoryzację w Unii, też już zapowiedziała, że pierwsze dostawy do Europy będą mniejsze od wcześniej ustalonych (pierwotnie w pierwszym kwartale 2021 r. koncern miał dostarczyć 100 mln szczepionek).
Działania tego ostatniego koncernu farmaceutycznego skrytykował premier Włoch Giuseppe Conte. W poście zamieszczonym w sobotę na Facebooku, polityk oświadczył, że decyzja kierownictwa firmy AstraZeneca stanowi "poważne naruszenie umów, które spowoduje ogromne szkody we Włoszech i innych krajach UE".
"Będzie to miał wpływ na życie i zdrowie obywateli, a także na sfery gospodarczą i społeczną, które zostały już tak mocno dotknięte przez pandemię" - ocenił Conte. Zaznaczył, że planowana redukcja dostaw o 60 procent będzie oznaczać, że Włochy otrzymają 3,4 mln zamiast 8 mln dawek szczepionki AstryZeneki.
Conte nie wykluczył też, że podejmie "wszelkie możliwe" kroki prawne wobec koncernu AstraZeneca. Wcześniej włoski rząd wysuwał podobne zapowiedzi w kontekście koncernów Pfizer i BioNTech.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty
- Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę