Szef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek. Nie wykluczył kroków prawnych

Unia zmusi firmy farmaceutyczne do przestrzegania umów w sprawie dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi - zapowiedział szef Rady Europejskiej w wywiadzie dla francuskiego radia Europe 1. Charles Michel nie powiedział dokładnie, w jaki sposób. Wspomniał natomiast o "wszelkich dostępnych środkach prawnych", które mają pomóc w wyegzekwowaniu zawartych kontraktów.
Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Firmy Pfizer i BioNTEch poinformowały w ubiegłym tygodniu, że musiały spowolnić dostawy z powodu modernizacji jednej z fabryk, by w przyszłości zwiększyć produkcję szczepionek.

Charles Michel o dostawach szczepionek: Oczekujemy, że kontrakty zostaną zrealizowane

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że Unia w sposób zdecydowany będzie domagać się przestrzegania umów i oczekuje też większej przejrzystości. - Oczekujemy, że kontrakty, na które zgodziły się firmy farmaceutyczne, zostaną zrealizowane - podkreślił.

Powinniśmy zakasać rękawy i walczyć o przejrzystość w sprawie powodów opóźnień w dostawach. Ale kiedy początkowo firma Pfizer ogłosiła opóźnienia, zareagowaliśmy zdecydowanie, uderzyliśmy pięścią w stół i w rezultacie zamiast kilkutygodniowych opóźnień były tylko zmniejszone dostawy

- stwierdził Charles Michel. 

Ocenił też, że scenariusz, w którym do lata uda się wyszczepić 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej, będzie trudny do zrealizowania. 

Premier Włoch nie wyklucza kroków prawnych wobec koncernów farmaceutycznych

Zmniejszone dostawy szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarły do krajów członkowskich w tym tygodniu. Od poniedziałku, jak zapewniają koncerny, dostawy powrócą do pierwotnego harmonogramu. Ale problemy zgłasza już kolejna firma - AstraZeneca, która ma w tym tygodniu uzyskać autoryzację w Unii, też już zapowiedziała, że pierwsze dostawy do Europy będą mniejsze od wcześniej ustalonych (pierwotnie w pierwszym kwartale 2021 r. koncern miał dostarczyć 100 mln szczepionek).

Działania tego ostatniego koncernu farmaceutycznego skrytykował premier Włoch Giuseppe Conte. W poście zamieszczonym w sobotę na Facebooku, polityk oświadczył, że decyzja kierownictwa firmy AstraZeneca stanowi "poważne naruszenie umów, które spowoduje ogromne szkody we Włoszech i innych krajach UE".  

"Będzie to miał wpływ na życie i zdrowie obywateli, a także na sfery gospodarczą i społeczną, które zostały już tak mocno dotknięte przez pandemię" - ocenił Conte.  Zaznaczył, że planowana redukcja dostaw o 60 procent będzie oznaczać, że Włochy otrzymają 3,4 mln zamiast 8 mln dawek szczepionki AstryZeneki.

Conte nie wykluczył też, że podejmie "wszelkie możliwe" kroki prawne wobec koncernu AstraZeneca. Wcześniej włoski rząd wysuwał podobne zapowiedzi w kontekście koncernów Pfizer i BioNTech.

Więcej o: