Ostatni dzień na rozliczenie JPK_VAT. Rozliczający się kwartalnie muszą złożyć dokumenty do 25 stycznia

Dzisiaj upływa termin złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. Od października nie ma potrzeby składania jednocześnie deklaracji VAT. Zatem do 25 stycznia trzeba złożyć jedynie plik JPK_VAT.

Do października 2020 roku przedsiębiorcy musieli rozliczać się ze skarbówką niejako podwójnie, jeśli chodzi o podatek VAT. Od wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego w 2015 roku trzeba było bowiem przesłać do fiskusa zarówno plik JPK, jak i deklarację VAT, które zawierały te same dane. Od końca zeszłego roku wystarczy jednak złożyć jedynie plik JPK_VAT, co ułatwi nieco proces rozliczania się z urzędem skarbowym

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

JPK_VAT do 25 stycznia

Dzisiaj, w poniedziałek 25 stycznia, mija termin składania dokumentów JPK_VAT do urzędu skarbowego dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. To dla nich pierwszy raz, gdy mogą złożyć tylko jeden dokument bez konieczności załączania oddzielnie deklaracji VAT-7 lub VAT7K z załącznikami. 

Progi podatkowe w Polsce - jakie progi obowiązują w 2020 roku? Progi podatkowe. Od jakiej kwoty zapłacimy wyższy podatek?

"JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Jest on składany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie - JPK_V7K.

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełniali dotychczas tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące IV kwartału 2020 r. Do 25 stycznia br. wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału i część deklaracyjną JPK_V7K za cały kwartał (październik, listopad i grudzień 2020r.)" - informuje Ministerstwo Finansów. 

Zeznania podatkowe. PIT 2021. Czy można samemu rozliczyć podatki? Od kiedy?

Dokumenty można złożyć pod TYM adresem. Wymagane jest podpisane Profilem Zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Zmiany w JPK. Nowe kody GTU

Zmiany oznaczają też nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy w części ewidencyjnej będą musieli podawać kody GTU. W ten sposób grupowane będą towary (oznaczone numerami od 01 do 10) oraz usługi (numery od 11 do 13). Pełny wykaz kodów GTU znajdziecie TUTAJ. Ważne, by poprawnie i uważnie wypełnić wnioski, ponieważ kara za błąd w pliku JPK sięga nawet 500 zł i może być podstawą do przeprowadzenia kontroli fiskusa w firmie.  

Więcej o: