Zmiany w odbywaniu kwarantanny dla wracających z zagranicy. Wystarczy test

Osoby wracające z zagranicy transportem zbiorowym nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny. Niezbędne będzie pokazanie negatywnego wyniku testu.

Dotychczasowo osobowy wracające do Polski transportem zbiorowym, czyli autobusem, pociągiem bądź samolotem miały obowiązek przejść 10-dniową kwarantannę. 23 stycznia weszło w życie rozporządzenie, które znacząco zmienia zasady dla wracających z zagranicy.

Zobacz wideo Kiedy Izrael osiągnie odporność populacyjną?

Koniec kwarantanny dla podróżujących 

Od soboty z kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią negatywny wyniki testu na koronawirusa. Test musi zostać wykonany maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Nie ma jednak możliwości wykonania testu w Polsce, gdyż musi być on przedstawiony już na granicy. Zmiana to ukłon w stronę organizatorów wycieczek turystycznych, którzy apelowali do rządzących o wprowadzenia tego rozwiązania od pewnego czasu.

Koronawirus. Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym wynikiem testu Koronawirus. Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym wynikiem testu

Dodatkowo kwarantanny nie będą musieli przechodzić m.in. członkowie kadry narodowej oraz jej sztab. "Proponowane zmiany umożliwią członkom kadry narodowej, a także członkom ich sztabów powrót z zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny" - czytamy w uzasadnieniu.

Najnowsze rozporządzenie. Jakie zmiany weszły w życie? 

Rozporządzenie rozszerzyło także zakres osób, które mogą korzystać z usług hoteli. Poza medykami będą mogli to służbowo robić także dziennikarze. Ponadto zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób nie będzie obowiązywać na konkursach szkolnych oraz podczas próbnych egzaminów dla ośmioklasistów i w czasie matur. 

Klub / zdjęcie ilustracyjne Łódź, Gdańsk, Rybnik, Koszalin. W weekend działalność zaczęły wznawiać kluby

Istotną zmianą jest fakt, że do I etapu szczepień zapisano strażników miejskich oraz osoby w wieku powyżej 60 lat, które mają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Więcej o: