Program "Lokal za Grunt" to jeden z elementów Pakietu Mieszkaniowego stworzonego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy Technologii. Wprowadzającą go ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa prezydent podpisał 21 stycznia. Program "Lokal za grunt" reguluje natomiast ustawa z dnia 16 grudnia 2020 o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, podpisana w piątek 22 stycznia.
Szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że nowa ustawa ułatwi inwestorom pozyskiwanie gruntów, co przełoży się na szybszą budowę mieszkań komunalnych i społecznych.
Gmina będzie mogła sprzedać swoje nieruchomości inwestorowi wyłonionemu w transparentnym przetargu. Przedsiębiorca zapłaci tylko część ceny nieruchomości, a resztę rozliczy w postaci mieszkań, które przekaże gminie po zakończeniu budowy. Gmina będzie mogła przeznaczyć otrzymane lokale na mieszkania komunalne lub oddać je na tani wynajem
- powiedział wicepremier.
Wiceminister rozwoju Anna Kornecka podkreśliła, że w programie "Lokal za Grunt" są rozwiązania korzystne dla samorządów.
W nowych przepisach jest mechanizm, który pozwala na to, by gmina rozliczyła się lokalami, które deweloper już ma w swoim zasobie. Nie muszą to być koniecznie mieszkania, które powstają na gruncie sprzedanym przez gminę. Gmina już w momencie sprzedaży działki może otrzymać na przykład 10-20 mieszkań położonych na innym terenie w danej gminie
- mówiła Kornecka.
Program "Lokal za Grunt" zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zapowiada, że zamierza rozszerzać Pakiet Mieszkaniowy o kolejne elementy. Celem nowych przepisów jest zwiększenie do 2030 roku liczby mieszkań przypadających w Polsce na tysiąc mieszkańców do średniego poziomu notowanego w krajach Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu urzędu statystycznego UE, w Polsce na tysiąc osób przypada ponad 386 mieszkań. Dla porównania unijna średnia wynosi 435 lokali.