"Lokal za grunt". Prezydent podpisał ustawę. Kiedy zacznie obowiązywać?

Samorządy będą mogły przekazywać swoje grunty deweloperom w zamian za gotowe mieszkania - przewiduje ustawa, którą podpisał w piątek 22 stycznia prezydent Andrzej Duda.

Program "Lokal za Grunt" to jeden z elementów Pakietu Mieszkaniowego stworzonego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy Technologii. Wprowadzającą go ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa prezydent podpisał 21 stycznia. Program "Lokal za grunt" reguluje natomiast ustawa z dnia 16 grudnia 2020 o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, podpisana w piątek 22 stycznia.

Zobacz wideo Jak wybrać nowe mieszkanie w czasach koronawirusa? Pomysłem jest wirtualny spacer

"Lokal za grunt" umożliwi szybszą budowę mieszkań komunalnych i społecznych

Szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że nowa ustawa ułatwi inwestorom pozyskiwanie gruntów, co przełoży się na szybszą budowę mieszkań komunalnych i społecznych.

Gmina będzie mogła sprzedać swoje nieruchomości inwestorowi wyłonionemu w transparentnym przetargu. Przedsiębiorca zapłaci tylko część ceny nieruchomości, a resztę rozliczy w postaci mieszkań, które przekaże gminie po zakończeniu budowy. Gmina będzie mogła przeznaczyć otrzymane lokale na mieszkania komunalne lub oddać je na tani wynajem

- powiedział wicepremier.

Osiedle przy ul. Stanisława Grzesiuka na Czerniakowie Rządowe mieszkania w Warszawie. Kto je zajmuje? WP: Jest lista

Wiceminister rozwoju Anna Kornecka podkreśliła, że w programie "Lokal za Grunt" są rozwiązania korzystne dla samorządów.

W nowych przepisach jest mechanizm, który pozwala na to, by gmina rozliczyła się lokalami, które deweloper już ma w swoim zasobie. Nie muszą to być koniecznie mieszkania, które powstają na gruncie sprzedanym przez gminę. Gmina już w momencie sprzedaży działki może otrzymać na przykład 10-20 mieszkań położonych na innym terenie w danej gminie

- mówiła Kornecka.

Budowa mieszkań. Zdjęcie ilustracyjne. Ceny mieszkań o 37 proc. wyższe niż w 2015 roku. Rynek pierwotny goni wtórny

Kiedy zaczyna obowiązywać program "Lokal za Grunt"?

Program "Lokal za Grunt" zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zapowiada, że zamierza rozszerzać Pakiet Mieszkaniowy o kolejne elementy. Celem nowych przepisów jest zwiększenie do 2030 roku liczby mieszkań przypadających w Polsce na tysiąc mieszkańców do średniego poziomu notowanego w krajach Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu urzędu statystycznego UE, w Polsce na tysiąc osób przypada ponad 386 mieszkań. Dla porównania unijna średnia wynosi 435 lokali.

Więcej o: