Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym

- Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na COVID-19 poza mechanizmem unijnym, potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że regularnie pojawiają się nowe oferty dostaw, a w tej chwili trwają negocjacje ws. dostaw szczepionek Moderny.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk stwierdził, komentują postępy w przeprowadzeniu szczepień przeciwko COVID-19, że jedynym ograniczeniem jest dostępność szczepionek. Zapowiedział też, że opóźnienie dostaw szczepionek Moderny to "jednorazowe przesunięcie dostawy na weekend".

Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Kto będzie mógł je otrzymać? (zdjęcie ilustracyjne)Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Kto będzie mógł je otrzymać?

Minister zdrowia: Polska może kupić szczepionki poza UE. Jest zespół, który ma badać nowe preparaty

Do kwestii zakupu szczepionek odniósł się też Adam Niedzielski, minister zdrowia. "My cały czas analizujemy różne możliwości, możliwości, które też były realizowane w różnych krajach" - stwierdził.

Zaznaczył, że "sytuacja jest bardzo dynamiczna" i co jakiś czas, regularnie pojawiają się nowe oferty ze strony dostawców. Po negocjacjach dotyczących dodatkowych dostaw szczepionki Pfizer w ramach mechanizmu unijnego obecnie trwają rozmowy z Moderną.

"Dzisiaj mamy kolejną propozycję, dotyczącą Moderny, która przestawiła ten akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już o wiele bardziej interesujące. Pojawiają się też nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego będziemy podpisywali umowy" - podkreślił minister zdrowia.

Poinformował też, że powstał zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, który ma badać nowe szczepy koronawirusa.

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Czytaj też: Polska szczepionkowym "średniakiem" w UE. Rząd: moglibyśmy szczepić 250 proc. szybciej [WYKRES DNIA]

Przybywa zaszczepionych, ale tempo wciąż wolne

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 67 743, a łącznie wykonano ich już 776 987. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 4 604. Liczba dawek dostarczonych do punktów wyniosła 1 225 455, zaś liczba zutylizowanych dawek szczepionki sięgnęła 2 335.

Nie oznacza to jednak, że tempo szczepień przebiega wszędzie zgodnie z oczekiwaniami. Na oficjalnej stronie internetowej rządu publikowany jest raport szczepień przeciwko COVID-19. Jak wynika z danych z 25 stycznia, w poniedziałek rano w Małopolsce zaszczepiła się tylko jedna osoba.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln. Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki: firmy Pfizer-BioNtech oraz Moderna, rozpoczęła się procedura rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca.

Komisja Europejska zakazuje zakupu szczepionek poza machizmem UE. Niemcy mają swoją dostawę

W połowie stycznia unijna Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides przypomniała, że kraje UE dobrowolnie zobowiązały się, że nie będą indywidualnie negocjować dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. Własną umowę na dostawę zawarły jednak Niemcy. Do zachodniego sąsiada Polski trafi kilkadziesiąt milionów dawek. Komisja Europejska zapewnia jednak, że najpierw realizowane będą dostawy dla całej UE.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialny w rządzie za kwestie szczepień, skrytykował decyzję Niemiec, określając ją jako wyraz braku solidarności. 

Kiedy zostaną zniesione obostrzenia?Co z obostrzeniami? Media: Sklepy w galeriach otwarte od 1 lutego

Więcej o: