Branża gastronomiczna należy do najbardziej poszkodowanych na skutek pandemii koronawirusa, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Do takich należy włoska Wenecja oraz mieszcząca się tam Caffe Florian.
Wenecka kawiarnia powstała w 1720 roku. Nazywający się w przeszłości Alla Venezia Trionfante lokal znajduje się niedaleko Placu Świętego Marka. Odwiedzali go m.in. Ernest Hemingway, Andy Warhol czy Casanova. Kręcone były w nim takie filmy, jak "Urlop w Wenecji" czy "Utalentowany pan Ripley".
Niespełna miesiąc temu, 29 grudnia 2020, Caffe Florian obchodziła 300. urodziny. Mogły być one ostatnimi ze względu na coraz poważniejsze problemy finansowe - Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać firmę przy życiu - mówi serwisowi architecturaldigest.com Marco Paolini, dyrektor zarządzający kawiarni.
W 2020 roku kawiarnia straciła 80 proc. przychodów. Perspektywy na przyszłość nie są optymistyczne, gdyż nieznana jest nawet ponowna data otwarcia historycznego lokalu. - Sytuacja Caffe Florian jest symbolem kryzysu, z którym zmaga się cała Wenecja. To miasto stało się ofiarą własnego turystycznego sukcesu - podsumowuje Paolini. Caffe Florian można w tym momencie wesprzeć finansowo, zamawiając pamiątki ze sklepu internetowego kawiarni.
W Polsce z kolei w styczniu działalność zakończyła Gospoda pod Modrym Fartuchem. Lokal znajdował się w Toruniu, w miejscu, w którym w 1498 roku otworzono jedną z najstarszych karczm w Europie. Powodem zamknięcia były problemy finansowe powstałe na skutek pandemii koronawirusa.
"W związku z obecnie panującą sytuacją (bałaganem, jaki serwuje nam Pan Morawiecki i "spółka" nie możemy prowadzić normalnie restauracji, a nie ma ku temu jakichkolwiek podstaw prawnych) i tym, że TARCZE są dziurawe i w większości nas pomijają, postanawiamy zamknąć restaurację od wtorku 12 stycznia. Sytuacja nas zmęczyła i wypłukała z oszczędności..." - pisali właściciele lokalu w poście na Facebooku.