USA. Główny epidemiolog najlepiej opłacanym pracownikiem rządu. Zarabia więcej od prezydenta

Dr Anthony Fauci, ekspert rządu ds. epidemiologicznych, jest najlepiej opłacanym pracownikiem w rządzie federalnym Stanów Zjednoczonych - zdradza magazyn "Forbes". Jego zarobki przekraczają wynagrodzenie prezydenta.

"Forbes" informuje na podstawie danych zebranych przez OpenTheBooks.com, że dr Anthony Fauci zarobił w 2019 roku 417 608 dol., co czyni go najlepiej opłacanym ze wszystkich czterech milionów pracowników federalnych. Dla porównania, zarobki prezydenta Stanów Zjednoczonych to 400 tys. dol. 

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

USA. Dr Anthony Fauci zarabia więcej od prezydenta Stanów Zjednoczonych 

Dr Anthony Fauci to dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) oraz główny doradca prezydenta ds. zdrowia publicznego. Pierwsze stanowisko piastuje od 1984 roku. W tym czasie był jedną z ważniejszych osób w USA w walce z takimi chorobami wirusowymi, jak HIV/AIDS, SARS, świńska grypa czy Ebola. Był doradcą już sześciu prezydentów - od Ronalda Reagana do Joe Bidena. Obecnie również znajduje się w specjalnej grupie utworzonej na potrzeby walki z pandemią koronawirusa. 

Biały Dom sprzątany wyjątkowo skrupulatnie Drogie porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na mycie i sprzątanie

Według wyliczeń "Forbesa" od 2010 do 2019 roku Fauci zarobił łącznie 3,6 mln dol. W 2014 roku jego dotychczasowe wynagrodzenie wzrosło z 335 tys. dol. rocznie do 417 tys. dol. Jeśli utrzyma obecne stanowisko, to od 2019 do 2024 roku zarobi kolejne 2,5 mln dol. 

Ile zarobi prezydent Joe Biden w czasie pięcioletniej kadencji? 

Joe Biden jako prezydent USA będzie zarabiać 400 tys. dol. rocznie. W czasie trwającej pięć lat kadencji zarobi więc 2 mln dol.  Takie zarobki obowiązują w Stanach Zjednoczonych od 2001 roku. Ponadto Biden będzie mógł liczyć chociażby na dodatek reprezentacyjny - 50 tys. dol. czy dodatek finansujący podróże służbowe w wysokości 100 tys. dol. 

Joe Biden, prezydent USA, transmisja uroczystości zaprzysiężenia oglądana w centrum handlowym w Pekinie. Joe Biden i Chiny. Wielkiej miłości nie będzie

Wiceprezydent Mike Pence mógł liczyć na zarobki rzędu 235 tys. dol., zaś spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - 223 tys. dol. 

Więcej o: