TVP i Polskie Radio dostaną prawie 2 mld zł rekompensaty. Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok

Budżet na rok 2021 został oficjalnie zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. W ustawie budżetowej znalazł się zapis gwarantujący TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 roku - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W dokumencie limit wydatków ustalono na kwotę 486 784 028 tys. zł. Wysokość dochodów prognozowana jest na 404 484 028 tys. zł, co oznacza, że deficyt budżetowy wyniesie 82,3 mld zł. 

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów

TVP i Polskie Radio otrzymają 2 mld zł. Ustawa budżetowa na 2021 rok podpisana przez Andrzeja Dudę

W ustawie znalazły się zapis, który upoważnia ministra finansów  do przekazania "jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień". "Wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej" - czytamy dalej w pkt 4 art. 8 ustawy budżetowej. 

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji Od lutego otwarte sklepy, koniec godzin dla seniorów. A restauracje?

Dodatkowo zaznaczono również, że środki muszą zostać przeznaczone na cele misji realizowane przez publiczną radiofonię i telewizję. W Sejmie odrzucona została poprawka wykreślająca ten zapis.

TVP otrzymało 5 mld zł wsparcia przez cztery lata  

W ubiegłym roku portal Wirtualne Media informował na podstawie raportu Fundacji ePaństwo, że do Telewizji Polskiej w ciągu czterech lat trafiło z budżetu państwa wsparcie w wysokości 4,8 mld zł. TVP wyprzedziło takie państwowe spółki, jak Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (3,1 mld zł) czy PKP Intercity (2,7 mld zł). 

Adam Glapiński, prezes NBP. NBP chce by emerytury były wypłacane w formie dożywotniej renty

Większość z przyznanych 4,8 mld zł stanowiły rekompensaty za abonament. Na przełomie 2017 i 2018 roku Telewizji polskiej i Polskiemu Radiu wypłacono 960 mln złotych. Rok później rekompensata wyniosła 1,12 mld zł, natomiast w ubiegłym roku 1,95 mld zł.

Więcej o: