Obajtek: Nie, żadna decyzja nie zapadła. Nigdy na temat premierowania z Kaczyńskim nie było rozmów

Daniel Obajtek zabrał głos w sprawie pojawiających się w mediach spekulacji na temat tego, jakby niebawem miał zastąpić Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera polskiego rządu. - Nigdy na temat premierowania z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim nie było prowadzonych rozmów - powiedział szef PKN Orlen w RMF FM.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, udzielił w czwartek wywiadu telewizji wPolsce.pl, w którego czasie wychwalał prezesa PKN Orlen. Kaczyński mówił m.in. że Daniel Obajtek odpowiadający za przejęcie grupy medialnej Polska Press, to "zupełnie niezwykły człowiek" oraz nadzieja "nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą po prostu dobra naszego narodu, którzy chcą żyć w kraju silnym". - Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - dodał.

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenJarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka: Ma coś takiego, co daje pan Bóg

Pochlebne wypowiedzi szefa PiS wywołały lawinę komentarzy oraz spekulacji, że prezes paliwoego giganta może w przyszłości zastąpić Mateusza Morawieckiego na stanowisku szefa rządu. W sobotę w wywiadzie dla RMF FM Daniel Obajtek został poproszony przez Krzysztofa Ziemca o skomentowanie tych spekulacji. Ziemiec przytoczył w tym kontekście wypowiedź szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Cezarego Tomczyka, który miał nawet stwierdzić, że decyzja już zapadła. 

Nie, żadna decyzja nie zapadła. Podkreślam jeszcze raz: biznes, biznes. Tak duży biznes, również nie tylko jest sam sobie, ale również rozwija nasz kraj, w związku z tym bardzo mocno działamy, rozwijamy się, a jeżeli mówimy o takich słowach, takich sformułowaniach, to jest wyłącznie, by prowadzić taką atmosferę skłócenia. Ja z premierem nie mam żadnej atmosfery skłócenia, współpracujemy. Tak duży biznes musi również współpracować, choćby nawet politycznie na zewnątrz, również też współpracujemy z panem premierem i na pewno nie damy się rozgrywać w tym zakresie, bo to jest tylko i wyłącznie rozgrywanie

- odpowiedział Obajtek. 

Odnosząc się do pochlebnych słów prezesa PiS, prezes Orlenu stwierdził, że Kaczyński mówił o biznesie i ciągłości tego biznesu. - Nigdy na temat premierowania z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim nie było prowadzonych rozmów. Rozmawiamy, ale rozmawiamy o gospodarce, rozmawiamy o wizji na gospodarkę, bo to jest ważne, ponieważ ja zawsze sądzę, że nie ma silnego kraju bez silnej gospodarki - dodał. 

Prowadzący rozmowę zapytał też, czy gdyby ktoś zadzwonił i poprosił, to zgodziłby się wejść na rządowy pokład, odpowiedział: "Sądzę, że nie będzie takiego telefonu, więc nie mam zamiaru na ten temat myśleć. Zresztą, panie redaktorze, jestem człowiekiem, który jest bardzo zapracowany. Pracuję po 15, nieraz 16 godzin. W związku z tym nie zastanawiam się nad żadnymi innymi telefonami (...).". 

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek jest prezesem PKN Orlen od 2018 roku. Wcześniej za czasów rządów PiS-u był także prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz spółki Energa. Karierę polityczną zaczynał jako samorządowiec, kiedy to w 2002 roku otrzymał mandat radnego gminy Pcim. W latach 2006–2015 był wójtem tej gminy. 

W odpowiedzi na pytania Wyborczej, Orlen nie zaprzeczył, że to prezes Daniel Obajtek lub wiceprezes Adam Burak zdecydowali o sponsorowaniu piłkarskiej akademii i czwartoligowego klubu. W obu sponsorem był już deweloper, który Obajtkowi i Burakowi dał ogromne zniżki na luksusowe apartamenty w Warszawie.Daniel Obajtek Człowiekiem Roku 2020 "Wprost". Fala komentarzy. "To żart?"

Więcej o: