Obostrzenia. Jakie zmiany od poniedziałku? Co ze sklepami i godzinami dla seniorów?

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od poniedziałku 1 lutego w życie wejdą ogłoszone w ostatnich dniach zmiany dotyczące obostrzeń. Przede wszystkim otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, zaś godziny dla seniorów zostaną zniesione. Inaczej będzie również wyglądać kwestia wizyt w hotelach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w zakresie obostrzeń podczas czwartkowej konferencji prasowej. Szef resortu zapowiedział jednocześnie, że większość restrykcji zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątek stanowią sklepy w galeriach handlowych, instytucje sztuki, a także godziny dla seniorów.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki i jego szef kancelarii Michał Dworczyk w  ławach rzadowych. Warszawa, Sejm, 16 kwietnia 2020 Dworczyk ostrzega ws. szczepienia seniorów. "Nasze rezerwy się skończyły"

Zmiany obostrzeń. Działalność galerii, hoteli i muzeów

W treści rozporządzenia opublikowanego w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw zabrakło informacji o ograniczeniu działalności galerii handlowych. Oznacza to, że w tego typu obiektach będą mogły być otwarte wszystkie sklepy, jednak ich działalność będzie się odbywać pod ścisłym reżimem sanitarnym. Konieczne będzie zachowanie odpowiedniej odległości między klientami, a także obowiązkowa dezynfekcja rąk. Przestają ponadto obowiązywać godziny dla seniorów.

Ograniczona ma być wciąż działalność hoteli, jednak szerszy jest zakres osób, które mogą z nich korzystać. Do grona uprawnionych dołączyli członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a także o osoby uczestniczące w przygotowaniu i organizacji tych egzaminów oraz członków komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o transporcie drogowym, o kierujących pojazdami, przewozie towarów niebezpiecznych, dozorze technicznym, w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Wyłączeni z zakazu korzystania z hoteli zostali również członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych w trakcie prowadzenia badań wypadków lub incydentów. Do tej pory z noclegów w hotelach mogli korzystać między innymi przedstawiciele służb mundurowych, pacjenci szpitali specjalistycznych, a także medycy.

Zmiany wprowadzono również w zakresie działalności instytucji. Od poniedziałku 1 lutego ponownie dla gości otwarte mogą być muzea oraz galerie i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

Dotychczasowe obostrzenia. Weszły w życie w grudniu 2020 roku

Dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone 28 grudnia 2020 roku. Początkowo miały one trwać do 17 stycznia, jednak z uwagi na rozwój sytuacji zostały one przedłużone do końca stycznia 2021 roku. W ramach tych obostrzeń zamknięte zostały hotele i stoki narciarskie, natomiast działalność galerii handlowych i restauracji została ograniczona.

Szczepienia w Izraelu Izrael. Pierwszą dawkę szczepionki podano już jednej trzeciej obywateli

Zawieszona została ponadto działalność aquaparków, siłowni, klubów czy centrów fitness. W przestrzeni publicznej w dalszym ciągu należy zakrywać usta i nos, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów, natomiast w spotkaniach może brać udział maksymalnie pięć osób.

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o: