Był w ABW. Dawny wiceszef fiskusa ma zajmować się bezpieczeństwem w państwowym banku

Piotr Dziedzic, były funkcjonariusz ABW, piastujący w przeszłości wysokie stanowiska w Ministerstwie Finansów, trafił do sektora bankowego. Będzie zajmował się kwestiami bezpieczeństwa w Pekao.

Były wiceminister finansów, wiceszef fiskusa (Krajowej Administracji Skarbowej) znalazł posadę w państwowym banku. Piotr Dziedzic, który karierę w Ministerstwie Finansów zaczynał jako delegowany pracownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmie się bezpieczeństwem w Banku Pekao - twierdzi "Business Insider". 

ABW (zdjęcie ilustracyjne) ABW zaliczyła wpadkę. W przetargu wyciekły adresy tajnych placówek

Zobacz wideo Szpital Bródnowski ma sposób, aby nie marnować szczepionek

Od służb do bankowości. Ekspert w państwowym banku

- Od 1 lutego jest wicedyrektorem departamentu bezpieczeństwa - twierdzi źródło portalu. Wiadomo, że Dziedzic nie służy już w ABW, odszedł na emeryturę w stopniu majora. 

Portal informuje, że nominacja byłego pracownika ABW na stanowisko związane z bezpieczeństwem nie jest zaskoczeniem. Funkcjonariusze Agencji wcześniej doradzali już osobom kierującym departamentom bezpieczeństwa w banku. 

Były szef ABW trafił do NBP

Bankowe nominacje dla ludzi związanych ze służbami nie są nowością. Rok temu prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Narodowego Banku Polskiego (NBP). Wśród nich znalazł się Piotr Pogonowski, który wcześniej szefował ABW

Kwestia bezpieczeństwa banków zyskuje na znaczeniu. Rząd planuje bowiem w pierwszym kwartale tego roku przyjąć ustawę o Systemie Informacji Finansowej (SInF).

Banki będą sprawniej przekazywać informacje o kontach Polaków

System ma służyć gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych. W praktyce rząd dowie się o każdym koncie założonym przez Kowalskiego w dowolnym banku, SKOK-u lub innych instytucji tego typu. Łatwiejszy dostęp do danych mają zyskać służby - m.in. ABW i CBA. 

Warszawa, Sejm. Posłowie PiS Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński Media o kulisach dymisji w Pekao. Polityczna zgoda Kaczyńskiego

Ministerstwo Finansów w stanowisku przesłanym do redakcji next.gazeta.pl zapewnia, że celem projektowanych przepisów jest jedynie stworzenie organom możliwości szybkiej i efektywnej realizacji uprawnień przysługujących im na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. Projekt nie rozszerza w sposób zasadniczy zakresu dostępu organów do informacji o posiadaczach rachunków bankowych, natomiast usprawnia przepływ informacji pomiędzy instytucjami uprawnionymi do ich pozyskania.

Czytaj też: Władza zmienia zdanie, komornicy mają oddać miliony z tarczy. "Nie mamy z czego zwrócić tych pieniędzy"

Więcej o: