Firmy założone w 2020 roku objęte tarczą branżową. Jakie muszą spełnić warunki?

Od 1 lutego przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2020 roku oraz firmy z branży turystycznej mogą ubiegać się o wsparcie z tzw. tarczy branżowej - poinformowało Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii. Jakie warunku trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie?

"Zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, a także kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń - to kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców, które na mocy rozporządzenia Rady Ministrów weszły w życie od 1 lutego 2021 r." - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Poszerzono też zakres firm, które mogą ubiegać się o dofinansowanie - o branżę turystyczną oraz przedsiębiorców, którzy działalność gospodarczą rozpoczęli w 2020 roku. MPRiT szacuje, że pomoc obejmie ponad 300 tys. firm, a jej wartość wyniesie 5,17 mld złotych. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 61

Tarcza branżowa rozszerzona o 6 kodów PKD

O dofinansowanie z tarczy branżowej mogą się ubiegać teraz także przedsiębiorcy  prowadzący firmy oznaczone w Polskiej Klasyfikacji Działalności następującymi kodami:

  • 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
  • 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
  • 79.11.A działalność agentów turystycznych,
  • 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
  • 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.

Pralnie otrzymają pomoc finansową od rząduTarcza finansowa. Rząd rozszerzy pomoc na kolejne branże

Pomoc z tarczy branżowej dla firm powstałych w 2020 roku

Wsparcie z tarczy branżowej obejmuje od teraz także osoby, które działalność rozpoczęły w 2020 roku i prowadziły ją na dzień 30 listopada 2020 r.

"Takie osoby, zamiast porównywać swój przychód do odpowiedniego miesiąca w roku poprzedzającym, mogą wziąć pod uwagę (w zależności od formy wsparcia) miesiąc, jeden z dwóch miesięcy, lub jeden z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (w zależności od instrumentu pomocowego) i porównać uzyskany przychód do miesiąca poprzedniego." - dowiadujemy się z komunikatu MRPiT.

Minister gospodarki Mateusz MorawieckiEkonomiści o PKB Polski. "Niektóre obroty nawet o 90 proc. niższe"

"Tarcza branżowa oraz rozporządzenie pomocowe Rady Ministrów nie uzależniają przyznania pomocy od faktu zatrudniania pracowników. Oznacza to, że z pomocy przewidzianej w tych aktach prawnych skorzystać mogą zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, które zatrudniają pracowników, jak i te, które pracowników nie zatrudniają (z oczywistym wyjątkiem dofinansowania do wynagrodzeń)." - informuje rząd. 

Więcej o: