Rynek najmu na zakręcie. Zainteresowanie wynajmem mieszkań spadło o 40 proc.

W III kwartale 2020 roku zainteresowanie wynajmem mieszkań spadło o 40 proc. wobec analogicznego okresu 2019 roku. Pandemia koronawirusa wywołała spore zmiany na rynku najmu długotrwałego, a sytuacja nie musi się wcale odmienić po jej zakończeniu.

Pandemia koronawirusa miała wpływ na funkcjonowanie wielu segmentów gospodarki. Wprowadzone w marcu ubiegłego roku obostrzenia okazały się bolesne dla rynku najmu, zwłaszcza krótkotrwałego.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Zainteresowanie wynajmem mieszkań spadło o 40 proc.

Jak podaje morizon.pl, w trzecim kwartale 2020 roku zainteresowanie najmem mieszkań było o 40 proc. niż względem analogicznego okresu 2019 roku. Eksperci wymieniają kilka czynników, które na to wpływają. Pośrednią przyczyną każdego z nich są wprowadzone obostrzenia. 

Mieszkanie1500 zł dopłaty do czynszu. Poszkodowani przez pandemię otrzymają wsparcie

Po pierwsze, przejście na nauczanie zdalne na uczelniach wyższych sprawiło, że wielu studentów zdecydowało się wrócić do domów, by zaoszczędzić na wynajmie. Zamknięcie granic połączone z czasowym zawieszeniem działalności wielu firm sprawił także, że z Polski wyjechali obywatele Białorusi i Ukrainy, co również wpłynęło na mniejsze zainteresowanie na rynku najmu. Kolejnym ważnym aspektem były ograniczenia przemieszczania, który ograniczyły turystykę międzymiastową. W tym przypadku najbardziej ucierpieli właściciele mieszkań przeznaczonych do najmu krótkoterminowego. 

Stworzył zrzutkę na utrzymanie siedmiu apartamentów w Warszawie. 'Polska to mem dla bogatych' (zdjęcie ilustracyjne)Stworzył zrzutkę na utrzymanie siedmiu apartamentów. "Polska to mem dla bogatych"

Wynajem mieszkań. Eksperci spodziewają się długotrwałych zmian na rynku 

Eksperci z morizon.pl przewidują, że rynek najmu krótkoterminowego może mieć poważny problem z tym, aby wrócić do korzystnej sytuacji sprzed pandemii. Powodem tego jest wyrok Trybunału  Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym każde z państw członkowskich może wprowadzić system uzyskiwania zezwoleń na krótkookresowe wynajmowanie mieszkań.

Taka decyzja TSUE może sprawić, że wkrótce w Polsce pojawią się przepisy, zgodnie z którymi trzeba będzie spełnić szereg warunków, aby móc wynająć nieruchomość

Więcej o: