Prawie 12 mln zł na nagrody w Ministerstwie Rozwoju. Najwyższa to blisko 30 tys. zł

Pracownicy niektórych ministerstw w ubiegłym roku mogli liczyć na nagrody w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największą pulę przeznaczono dla pracowników byłego Ministerstwa Rozwoju, którzy otrzymali łącznie prawie 12 mln zł.

Interpelacje w sprawie nagród w poszczególnych resortach za ubiegły rok skierowała w grudniu do ministrów posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek poinformowała w odpowiedzi, że "pracownikom byłego Ministerstwa Rozwoju zostały rozdysponowane dodatkowe środki z funduszu wynagrodzeń, wygenerowane w ramach oszczędności". Chodzi o kwotę blisko 12 mln zł. Pracownicy otrzymali od 500 do 29 750 zł.

W ubiegłym roku na nagrody dla pracowników Ministerstwa Zdrowia przeznaczono natomiast ponad 4,4 mln zł. Jak przekazał wiceminister Waldemar Kraska, były one finansowane nie tylko z pieniędzy resortu, ale również środków europejskich. Średnia wysokość wypłaconej nagrody to nieco ponad 6,6 tys. zł.

Wiceszef resortu zaznaczył jednocześnie, że nie może przekazać konkretniejszych danych dotyczących poszczególnych kwot i osób, które je otrzymały, bo mogłoby to skutkować "naruszeniem dóbr osobistych pracowników".

Narodowy Fundusz ZdrowiaNagrody w resorcie zdrowia i NFZ za walkę z pandemią

MSZ: Nagrody za szczególne osiągnięcia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej przeznaczono na nagrody nieco ponad 700 tys. zł. Wysokość nagród kształtowała się od 211,57 zł do 9 115,87 zł. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego budżet na nagrody wyniósł niemal 1,1 mln zł. Wysokość nagród to od 700 zł brutto do 15 000 zł brutto.

Nagrody przyznano także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Otrzymało je łącznie 72 pracowników, a średnia wysokość to nieco ponad 3 tys. zł (łącznie 236,7 tys. zł).

"Nagrody przyznane były za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, między innymi za wybitne rezultaty w wykonywaniu powierzonych zadań, ukończenie trudnych projektów, rzetelne i terminowe wykonywanie zadań w trudnych warunkach lub pod presją czasu, zaangażowanie i kreatywną postawę zawodową" - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Nagradzano również pracowników Ministerstwa Aktywów Państwowych. "W 2020 r. wypłacono nagrody w łącznej kwocie 417 342,30 zł, a średnia wysokość poszczególnych nagród wyniosła 3 260,49 zł" - poinformował minister Jacek Sasin. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska na nagrody przeznaczono 10,7 tys. zł. Wysokość nagród to od 1,5 do 3,5 tys. zł.

Nagród w 2020 r. nie wypłacono w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Odpowiedzi na interpelacje złożone przez posłankę Lewicy w sprawie nagród do tej pory nie udzieliły: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Finansów.

Zobacz wideo "Dla władzy nie ma takiego podmiotu jak kobieta w ciąży"
Więcej o: