Złożyli największy pozew zbiorowy w historii Polski, wyjaśniają czego biznes chce od rządu

Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię koronawirusa złożyli w sądzie zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Być może wywalczą największe w historii Polski odszkodowanie za lockdown, chodzi bowiem o branżę gastronomiczną, w której działa kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Jacek Dubois, prawnik reprezentujący poszkodowane firmy, wyjaśni w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, jak przedsiębiorcy widzą swoje szanse. Rafał Sadoch, analityk DM mBank opowie o jednym z największych fenomenów inwestorskich ostatnich lat. Dlaczego mali inwestorzy rzucili się na akcje spółki GameStop? W programie nie zabraknie nowości ze świata motoryzacji i technologii.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, organizacja zrzeszająca 76 tys. lokali z branży gastronomicznej, potwierdziła, że złożyła w sądzie zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa. 

Przedsiębiorców w sporze reprezentuje kancelaria Dubois i Wspólnicy. Jacek Dubois, adwokat, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem wyjaśnia, jakie są oczekiwania właścicieli firm, jak oceniają swoje szanse na sukces i dlaczego uważają, że państwo powinno płacić odszkodowania. 

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r.Coraz więcej pozwów za lockdown. Państwo może stracić dziesiątki mld zł

Największy pozew zbiorowy w historii Polski? Prawnik tłumaczy

W pozwie złożonym przez prawników na razie nie ma mowy o konkretnej kwocie. Strategia przyjęta przez prawników zakłada bowiem, by najpierw sąd wypowiedział się w sprawie możliwości pociągania państwa do odpowiedzialności za lockdown.

- W pozwie nie mówimy o kwocie roszczeń, tylko przesądzeniu o odpowiedzialności Skarbu Państwa. Prosimy Sąd Okręgowy, by przyjrzał się zarówno działaniom władzy, czyli wprowadzanym rozporządzeniami ograniczeniom, jak i zaniechaniom - w naszej ocenie istniały przesłanki, by wprowadzić stan klęski żywiołowej - przyznają prawnicy z kancelarii Dubois i Wspólnicy. 

GameStop, czyli "leszcze" kontra "grube ryby"

"Studio Biznes" zajmie się też fenomenem na rynku inwestorskim. Niezależni, mali gracze postanowili bowiem masowo zainwestować w akcje spółki, która w ostatnich latach boryka się z kłopotami. Media to, co dzieje się wokół GameStop, określają wojną "leszczy" z "grubymi rybami".

Czytaj też: Pierwsze kamienie w lawinie? Skarb Państwa pozwany za lockdown. "Ryzyko dla budżetu"

Czy giełda pozwoli wygrać każdemu, kto zdecyduje się zainwestować? Jak bardzo ryzykowne może być wejście w rynek akcji bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania? Wyjaśni to Rafał Sadoch, analityk DM mBank.

W programie Tomasz Korniejew, redaktor naczelny moto.pl, zabierze nas w świat motoryzacji, a Daniel Maikowski, szef działu technologicznego next.gazeta.pl, opowie o najciekawszych aplikacjach i urządzeniach. 

Branża fitness zamierza pozwać rząd. Branża fitness zamierza pozwać rząd. "Lockdown jest nielegalny"

Więcej o: