"Będzie kosztowała poniżej euro za dawkę". Polacy tworzą szczepionkę na COVID-19. Brak im funduszy

- Jesteśmy w stanie doprowadzić nasze prace do prób klinicznych w ciągu trzech do sześciu miesięcy - przekonuje profesor Tomasz Ciach z zakładu biotechnologii Politechniki Warszawskiej. Jakie problemy napotykają Polacy, którzy tworzą szczepionkę przeciwko COVID-19?

Polscy eksperci pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19. Profesor Tomasz Ciach z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej, który kieruje badaniami, w rozmowie z TVN24 przyznaje, że ostateczny sukces może zależeć od znalezienia odpowiednich środków.

-  Na razie jesteśmy finansowani przez Politechnikę Warszawską [...]. Poszukujemy funduszy na dokończenie badań. [...] To nie są bardzo duże pieniądze - wyjaśnia. - Duże kwoty rozpoczną się wtedy, kiedy będziemy występowali o pozwolenie na próby kliniczne - wyjaśnia.

Polska będzie miała własną szczepionkę na COVID-19? 

Zdaniem naukowca polska szczepionka mogłaby być znacznie tańsza niż te, nad którymi pracują zachodnie koncerny. - Zgodnie z moją wiedzą obecnie szczepionki na rynku kosztują nawet kilkanaście-kilkadziesiąt euro za dawkę, to są spore kwoty. My mamy nadzieję, że nasza szczepionka przy masowej produkcji będzie kosztowała poniżej jednego euro za dawkę - stwierdził prof. Ciach.

Stwierdził też, że przy odpowiednim finansowaniu etap prób klinicznych może zostać osiągnięty w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

Czytaj też: Wciąż setki zmarłych na COVID dziennie. Prof. Horban: "Nie tak dużo". Nas te liczby trwożą

Szczepionka na COVID-19 z polskiej fabryki? Znamy już lokalizację

Nawet jeśli Polska nie opracuje własnej szczepionki przeciwko koronawirusowi, to może brać udział w jej produkcji. Już jesienią tego roku medykament wytwarzany przez zachodni koncern ma szansę być konfekcjonowany w polskiej fabryce Polfy Tarchomin.

"Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby i możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć dla szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić" - wyjaśnił niedawno Jarosław Król, prezes spółki. 

Zobacz wideo Pozew zbiorowy za lockdown. Jaki jest jego koszt dla przedsiębiorcy?

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: