Poród rodzinny tylko po płatnym teście na COVID-19? RPO: "To dyskryminacja ekonomiczna"

W szpitalu powiatowym w Jarocinie poród rodzinny jest możliwy tylko po wykonaniu płatnego testu na COVID-19. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje: zalecenia Ministerstwa Zdrowia nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej.

Od 18 stycznia br. szpital powiatowy w Jarocinie wznowił porody rodzinne. Fundacja Wspierania Rodzin "Matecznik" zaalarmowała Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż na Facebooku placówki pojawił się taki komunikat: "Osoba towarzysząca zobowiązania jest do wykonania testu Covid-19 Ag. Badanie można wykonać bezpośrednio przed porodem. Cena ok. 100 zł". 

Zobacz wideo Szpital Bródnowski ma sposób, aby nie marnować szczepionek

Poród rodziny możliwy tylko po płatnym teście? RPO interweniuje 

Według RPO jest to niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta. "Opracowane przez krajowych konsultantów zalecenia Ministerstwa Zdrowia z 15 lipca 2020 r. nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej" - pisze rzecznik, podkreślając, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie ma zakazu porodów rodzinnych, a ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik szpitala. Dodatkowo wśród obowiązujących wymogów nie ma posiadania wyniku na obecność koronawirusa. 

Żądanie takiego wyniku budzi także wątpliwości, gdyż zmusza rodzinę do wydatku 100 zł, co może stanowić barierę. Czyni to decyzję władz szpitala przykładem dyskryminacji ekonomicznej oraz wykluczenia możliwości korzystania z praw przez mniej zamożne rodziny.

- podkreśla także RPO. 

Polska. Z roku na rok spada liczba urodzeń 

W Polsce z roku na rok spada liczba urodzeń. W 2020 roku na świat przyszło około 360 tys. dzieci - o ok. 15 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od 2004 roku. W połączeniu z dramatyczną liczbą zgonów związaną z pandemią koronawirusa (w 2020 roku zmarło w Polsce ok. 480 tys. osób) dało to największe od czasów II wojny światowej różnicę między liczbą zgonów a urodzeń. W ubiegłym roku wyniosła on aż 120 tys. Dla porównania, rok wcześnie była ona trzykrotnie mniejsza. 

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl  możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: