Drakońskie kary za wykroczenia skarbowe. Rząd planuje podwyżki mandatów

Rząd planuje podnieść wysokość mandatów karnych za wykroczenia skarbowe. Maksymalna kwota kary z tego tytuł ma wynieść pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 14 tys. zł. To prawie trzykrotnie więcej niż dotychczasowo.

Zmiana wysokości mandatu została dołączona do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Nowe przepisy, których celem będzie także uszczelnienie obrotu suszem tytoniowym oraz kontrola jakości paliw, mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 roku.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Drakońskie kary za wykroczenia skarbowe. Jest nowa propozycja rządu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mandat za wykroczenia skarbowe może wynieść maksymalnie dwukrotność płacy minimalnej, czyli aktualnie 5600 zł. Najnowsza propozycja zakłada, aby zwiększyć maksymalną kwotę grzywny do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że najwyższy mandat karny miałby wynosić aż 14 tys. zł. 

Kontrola SkarbowaPłaca minimalna w górę, czyli wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że "jest to realizacja postulatów praktyki, która dostrzega konieczność objęcia tym postępowaniem szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe". Dodatkowo pozwoli to odciążyć sądy w sprawach o wykroczenia skarbowe.

Wykroczenia skarbowe. Co to jest? Co za to grozi? 

Za wykroczenie skarbowe uznaje się czyn zabroniony, jeśli kwota uszczuplenia nie jest wyższa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Do wykroczeń skarbowych należy m.in. spóźnienie się z zapłaceniem podatku czy wystawianie błędnych dowodów zakupu.

Podatnik nie zapłacił w terminie. Urząd nie tylko zajął mu konto, ale też napisał do jego klientówTak wygląda podwyżka podatku dla setek tysięcy Polaków. Wszystko przez próg podatkowy

Zgodnie z obecnymi przepisami za popełnienie wykroczenia nakładany jest mandat w wysokości od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5600 zł. Sąd może też nałożyć na podatnika karę grzywny, która wynosi od 280 zł do 56 000 zł 

Więcej o: