Rząd luzuje obostrzenia. Hotele zostaną otwarte. Na jakich zasadach?

Zgodnie z oczekiwaniami rząd poinformował dziś o poluzowaniu obostrzeń. Od 12 lutego otwarte zostaną hotele. Wyjaśniamy, od kiedy i na jakich zasadach funkcjonować będą miejsca noclegowe.

Informacje o planowanym poluzowaniu obostrzeń przedstawiciele rządu przedstawili na  piątek 5 lutego. Nowe restrykcje będą obowiązywać od 12 lutego. 

Zobacz wideo Zandberg: Jesteśmy ważnym partnerem, bez którego szczepionki by nie powstały

Morawiecki: Stopniowość luzowania restrykcji to podstawa 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że od wielu tygodni widoczna jest stabilizacja zachorowań, poprawiła się także sytuacja w zakresie zajętości łóżek covidowych i respiratorowych, ale liczba zgonów jest wciąż niepokojąca. Z tego powodu szef rządu określił obecną sytuację mianem "kruchej stabilizacji".

- Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus. Musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne - powiedział Mateusz Morawiecki

Rząd dał hotelom zielone światło. Na jakich zasadach? 

Zgodnie z zapowiedziami jedną z pierwszych odblokowanych segmentów gospodarki będzie branża hotelowa. Rząd zdecydował się otworzyć hotele i miejsca noclegowe w wielkości do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Będą one otwarte od 12 lutego w ścisłym reżimie sanitarny. Skorzystać z nich będą mogły nie tylko osoby podróżujące służbowo. 

- Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, ale posiłki będą mogły być przynoszone do pokoi - dodał na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin. Siłownie i kluby fitness znajdujące się w hotelach również pozostaną zamknięte. 

Luzowanie restrykcji. Poza hotelami także baseny, kina i hotele 

Poza hotelami rząd zdecydował się otworzyć kina i hotele, w których obowiązywać będzie limit 50 proc. miejsc zajętych. Dodatkowo korzystać będzie można z części infrastruktury sportowej, w tym z kortów tenisowych, stoków narciarskich oraz basenów. Nadal zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness oraz restauracje. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że luzowanie restrykcji ma charakter warunkowy.

Więcej o: