Kina i teatry otwarte od 12 lutego. Gliński: Warunkowo na 2 tygodnie w reżimie sanitarnym

Restrykcje zostaną poluzowane. Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie będą mogły zacząć działać. Hotele i noclegownie również. Rząd przedstawił w piątek 5 lutego nowe zalecenia dotyczące obostrzeń.

Ledwie cztery dni po wprowadzeniu nowych obostrzeń, rząd zdecydował się na luzowanie restrykcji. Na piątkowej konferencji przedstawiono nowy plan obostrzeń, które mają wejść w życie 12 lutego. 

Zobacz wideo Dlaczego protestujący są wywożeni do komisariatów poza Warszawę? Maciej Wąsik tłumaczy to obostrzeniami

Nowe obostrzenia. Kina i teatry otwarte od 12 lutego

Od przyszłego piątku otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i opery. Jak informował na konferencji premier Mateusz Morawiecki, obłożenie będzie mogło wynosić maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc w danym obiekcie. Minister kultury dodał, że jest to otwarcie warunkowe, na 2 tygodnie, w reżimie sanitarnym. Podczas spektakli obowiązkowe będzie noszenie maseczek. 

Sławomir MentzenMentzen: Rząd stosuje sowiecką metodę "dajcie człowieka, a znajdę paragraf"

Otwarte hotele i noclegownie, ale sport tylko na świeżym powietrzu

Luzowanie obostrzeń odbywa się także w kilku innych sektorach. Od 12 lutego możliwe będzie uprawianie sportu nie tylko zawodowo, ale także amatorsko na świeżym powietrzu. Będzie trzeba zachować oczywiście reżim sanitarny. Otwarte zostaną więc boiska piłkarskie, korty tenisowe i stoki narciarskie. Rząd zdecydował również, że działalność będą mogły wznowić baseny. Wciąż nie będą mogły otworzyć się siłownie i kluby fitness. 

Rząd przewidział także możliwość otwarcia hoteli i noclegowni. Podobnie jak w przypadku kin i teatrów takie obiekty będą mogły mieć maksymalnie 50 proc. obłożenia. 

.Rząd przepisał grafikę o COVID-19 za naukowcami. 'Zgadzają się jedynie kolory pudełek' [WYKRES DNIA]

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że kolejne decyzje będą zależne od przestrzegania reżimu sanitarnego. 

Jeśli sytuacja będzie rozwijała się lepiej, to możliwe, że będą  kolejne luzowania, ale od nas to wszystko zależy, czy będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego - dystans, dezynfekcja, maseczka

- mówił na konferencji Niedzielski.