UOKiK podjął ekspresową decyzję. Jest zgoda, by Orlen przejął Polska Press. "Nie wpłynie na konkurencję"

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez Orlen, chociaż, jak przyznał, pojawiły się głosy o możliwości "zagrożenia pluralizmu mediów czy ograniczenia wolności słowa". Tego typu kryteria nazwał "subiektywnymi i niezdefiniowanymi w prawie".

Na początku grudnia Orlen poinformował, że przejmuje koncern Polska Press, wydający w Polsce liczne portale internetowe, dzienniki i tygodniki. Decyzja wymagała formalnej zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z oczekiwaniami wniosek paliwowego giganta został rozpatrzony pozytywnie. 

Prezes Agora S.A. Bartosz Hojka, Forum Ekonomiczne w Krynicy-ZdrojuPrezes Agory o przejęciu Radia Zet: Mamy żelazne argumenty prawne

UOKiK nie widzi przeszkód w przejęciu Polska Press

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK w piątek dał zielone światło jednej z najważniejszych transakcji na rynku mediów. Wydał decyzję, dzięki której Orlen może przejąć spółkę od niemieckiego właściciela. 

"Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian" - powiedział, cytowany w komunikacie, 

Prezes UOKiK: Pluralizm i wolność słowa? "Niezdefiniowane w prawie antymonopolowym"

Chróstny przyznał, że decyzja została podjęta, pomimo krytycznych głosów płynących z różnych stron debaty publicznej. "W przypadku tej koncentracji otrzymaliśmy różne stanowiska niezwiązane z naszymi kompetencjami. Część z nich wyrażała obawę, że w wyniku koncentracji mogłoby dojść do zagrożenia pluralizmu mediów czy ograniczenia wolności słowa" - wyjaśnił prezes Urzędu.

Zdaniem prezesa UOKiK koncentracja może być oceniana wyłącznie pod względem kryteriów gospodarczych. "Nie może być zatem mowy o posługiwaniu się w postępowaniu koncentracyjnym subiektywnymi i bliżej niezdefiniowanymi w prawie antymonopolowym kryteriami czy kategoriami pojęciowymi" - stwierdził szef UOKiK.

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenJarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka: Ma coś takiego, co daje pan Bóg

Do grupy Polska Press należą tytuły prasowe takie jak między innymi "Dziennik Bałtycki", "Głos Wielkopolski" czy "Gazeta Lubuska". Firma wydaje też około 500 portali internetowych. 

Decyzja UOKiK oznacza, że po zakończeniu transakcji, państwowy koncern stanie się właścicielem 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz prawie 120 tygodników lokalnych, które należą obecnie do grupy Polska Press. W 2019 roku przychody grupy Polska Press wyniosły prawie 400 milionów złotych.

Czytaj też: UOKiK ukarał youtubera. Prawie pół miliona zł kary za namawianie do piramid finansowych

Zobacz wideo Zieloni z Niemiec obawiają się elektrowni jądrowej w Polsce. „To propaganda”
Więcej o: