Luzowanie obostrzeń. Kiedy otwarcie siłowni i restauracji? "Musimy postępować ostrożnie, sprawdzamy dane"

Rząd podjął decyzję o luzowaniu obostrzeń. Zamknięte pozostaną jednak siłownie i restauracje. Na razie nie wiadomo, kiedy planowane jest ponowne otwarcie. - Musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie - mówi premier Mateusz Morawiecki.

W piątek 5 lutego rząd przedstawił najnowszy plan dotyczący luzowania obostrzeń. Od 12 do 26 lutego w reżimie sanitarnym będą otwarte m.in. hotele i miejsca noclegowe, kina, teatry, oraz infrastruktura sportowa, w tym baseny oraz stoki narciarskie. 

Luzowanie obostrzeń. Co z siłowniami i restauracjami?

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki określił obecną sytuację jako "kruchą stabilizację". Według niego najbardziej niepokojąca jest utrzymująca się na wysokim poziomie liczba zgonów (w piątek było to ponad 360). W związku z tym rząd podjął decyzje o dalszym utrzymaniu zamknięciu restauracji oraz klubów fitness i siłowni. Placówki tego typu pozostaną nieczynne również w hotelach.

Zobacz wideo Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele powyżej 60. roku życia?

Kiedy otwarcie siłowni i restauracji? Premier: Musimy postępować bardzo ostrożnie 

W czasie konferencji prasowej rządzący nie przedstawili kolejnej daty dalszego luzowania obostrzeń, co oznacza, że nie wiadomo, czy siłownie i restauracje mogłyby zostać otwarte np. pod koniec lutego. Uzależnione będzie to głównie od dalszej skali pandemii w Polsce. 

Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne [...]. W takich warunkach powrót do całkowitej normalności gospodarczej jest niemożliwy

- podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Rząd poluzował obostrzenia. Najważniejsze zmiany. Od kiedy? 

Najistotniejszą zmianą będzie otwarcie hoteli od 12 lutego. Obowiązywać będzie w nich limit 50 proc. gości. Na podobnych zasadach otwarte zostaną kina oraz teatry, a także filharmonie. Osoby odwiedzające te miejsca nie będą mogły spożywać posiłków. Ważną zmianą jest także otwarcie infrastruktury sportowej, jak chociażby basenów, stoków narciarskich czy kortów tenisowych. 

Więcej o: