Ceny paliw na stacjach na najwyższych poziomach od prawie roku. A może być jeszcze drożej

Benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje teraz średnio 4,71 zł za litr, w górę poszły także ceny innych paliw. Tak drogo nie było od marca 2020 r. - zauważają analitycy rynku paliwowego. Powód? Drożejąca na światowych rynkach ropa naftowa.

Jak wynika z raportu BM Reflex, benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje teraz średnio 4,71 zł/l, bezołowiowa 98 - 5,01 zł/l, olej napędowy 4,69 zł/l, a autogaz 2,27 zł/l, co oznacza podwyżkę średniego poziomu cen o 1 grosza na litrze.

To, co charakterystyczne dzisiaj dla cen paliw na stacjach to duże dysproporcje między minimalnym a maksymalnym poziomem cen - sięgają one od 48 gr/l w przypadku benzyn, po 51 gr/l w przypadku diesla i 59 gr/l w przypadku autogazu.

Zobacz wideo Ropa drożeje, więc nie ma wyjścia: ceny paliw też pójdą w górę

Ceny paliw w Polsce mogą jeszcze wzrosnąć. Wszystko przez drozejącą ropę

W krótkim okresie szansa na powrót do spadków jest bardzo ograniczony. Wzrost cen ropy, przy obecnym kursie USD/PLN przemawia bardziej za utrzymaniem cen detalicznych na niezmienionym lub wyższym od obecnego poziomie, tym bardziej, że ceny hurtowe mogą jeszcze wzrosnąć.

Pierwszy tydzień lutego przynosi zauważalny wzrost cen ropy naftowej Brent w rejon 60 USD za baryłkę, tym samym ropa naftowa podrożała w skali tygodnia o ponad 5 dolarów i jest najdroższa od połowy lutego 2020 roku. Wzrost cen ropy naftowej to efekt oczekiwań poprawy popytowej strony rynku paliw przy utrzymaniu zapowiadanej przez OPEC+ (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) skali cięć produkcji ropy naftowej. Z drugiej strony wraz ze wzrostem cen ropy naftowej coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie dyscypliny wewnątrz OPEC+. Wydaje się jednak, że do końca I kwartału naftowy kartel będzie zdeterminowany, aby realizować zobowiązania odnośnie limitów produkcji. Wspólny Ministerialny Komitet Monitorujący OPEC+ zarekomendował zgodnie z oczekiwaniami utrzymanie ustalonych w trakcie styczniowego spotkania OPEC+ limitów produkcji do końca I kwartału tego roku.

Rosną ceny paliw w Polsce Pozytywne wieści dla kierowców. Ceny paliw trochę spadną

Rynkowym optymizmem nie zachwiały również dane z USA, gdzie zapasy ropy naftowej w spadły 1 mln bbl do 475,7 mln bbl, czyli znacznie mniej niż oczekiwano. Poziom amerykańskich zapasów ropy naftowej jest 4 proc. wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Rezerwy benzyn z kolei wzrosły 4,5 mln bbl, ale ich poziom jest 1 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku.

Więcej o: