Sputnik V bliżej UE. Jest wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki na COVID-19

Sputnik V, rosyjska szczepionka na COVID-19, może być kolejnym lekiem dopuszczonym do sprzedaży na terenie UE. Fundusz, który stoi za medykamentem, złożył wniosek o rejestrację. Decyzję w sprawie musi teraz podjąć Europejska Agencja Leków. Jaka jest skuteczność rosyjskiej szczepionki?

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich poinformował, że 19 stycznia złożył wniosek o rejestrację szczepionki Sputnik V na terenie UE - podaje rosyjska agencja Ria Novosti. Złożenie dokumentu potwierdziły władze Unii Europejskiej. 

Szczepionka AstraZenecaAstra Zeneca już w Polsce. Do magazynu ARM trafiło 120 tys. szczepionek

UE może mieć kolejną szczepionkę na COVID-19. Jest wniosek o rejestrację Sputnika V

Fundusz, który formalnie stoi za wprowadzeniem rosyjskiej szczepionki na COVID-19 informuje, że konsultacje medyczne w sprawie rozpoczęły się w styczniu. Proces ten się zakończył.

Decyzję w sprawie dopuszczenia medykamentu na rynek unijny podejmie Europejska Agencja Leków. Nie wiadomo jeszcze jaką decyzję podejmie, wiadomo jednak, że kilka krajów spoza UE stosuje Sputnik V. Wśród nich są Indie, Brazylia i Korea Południowa. 

Sputnik V - pierwsza szczepionka na COVID-19 może być produkowana w Niemczech

Rosyjska szczepionka na koronawirusa została zarejestrowana jako pierwsza. W Unii Europejskiej jej stosowanie nie jest jednak dopuszczalne. Zatwierdzenie leku otwarłoby drogę do jego wytwarzania na terenie UE. Rozmowy na ten temat na początku stycznia prowadziły Niemcy i Rosja. 

- Do współpracy przy produkcji szczepionki Sputnik V może dojść dopiero po jej zarejestrowaniu w UE - wyjaśniała wówczas Ulrike Demmer, zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu.

Szczepionka przeciwko COVID-19COVID-19. Kiedy szczepionka dla dzieci? Koncerny ujawniają swoje plany

 Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi, informował w grudniu, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania. W badaniach klinicznych nad szczepionką udział wzięło ok. 21 tys. osób. 

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (9.02)

 Czytaj też: "Musimy kombinować". Jak Polacy omijają obostrzenia? Kapliczki na stokach, umowy o dzieło dla klientów

Więcej o: