W roku 2020 odnotowano znacząco wyższą od spodziewanej liczbę zgonów. Resort Zdrowia w oficjalnym dokumencie informuje, że zmarło 67 tys. osób więcej, niż w roku 2019. Biorąc pod uwagę prognozy "nadwyżka" - jak nazywa zwiększoną liczbę zgonów resort - wyniosła 62 tys.
Resort przyznaje, że "liczba zgonów zwiększyła się przede wszystkim u osób powyżej 60 roku życia". Według danych ministerstwa stanowią one aż 94 proc. "nadwyżki liczby zgonów względem roku 2019".
Resort wyjaśnił też, że 43 proc. spośród tych osób zmarło na skutek infekcji COVID-19. U kolejnych 27 proc. zakażenie SARSCoV-2. "zdiagnozowano w przeszłości".
Liczba zgonów w roku 2019 i 2020 Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo wylicza, że zwiększona liczba zgonów (w porównaniu do roku 2019) przypadła przede wszystkim na ostatni kwartał 2020 roku, w szczególności w listopadzie. Wzrosty odnotowano we wszystkich kategoriach wiekowych, ale w niektórych były szczególnie widoczne.
"Większość nadwyżki spowodowana została wzrostami zgonów wśród osób starszych – zarówno w kategorii 61-80 lat jak i powyżej 80 roku życia" - czytamy w dokumencie.
Struktura wiekowa zgonów Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Resort powołuje się na prognozę Eurostatu, która zakładała, że liczba zgonów w 2020 roku będzie wyższa w Polsce o ok. 5,4 tys. zgonów względem roku 2019.
Liczba zgonów w poszczególnych tygodniach roku 2020 Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Zdaniem resortu główną przyczyną wzrostu liczby zgonów jest pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń w Polsce przypadł na jesień 2020 roku. Powyższy wykres przedstawia tygodnie, w których liczba zmarłych wrosła.
Zdaniem analityków pierwsze dane, które spłynęły już w nowym roku, również pokazują podwyższoną umieralność. Sytuacja jest zła nie tylko w Polsce - z podobnymi problemami zmagają się inne europejskie kraje.
"W ciągu pierwszych trzech tygodni tego roku w Polsce zmarło 35 tys. osób, o 8,5 tys. więcej, niż zmarło w analogicznym okresie w 2020 r., i o 7,5 tys. więcej, niż wynosi średnia liczba zgonów w latach 2016-20" - wylicza "Gazeta Wyborcza". "Rok 2021 też zaczął się rekordowo" - podsumowuje.
Czytaj też: Nadmierna śmiertelność w Polsce była jesienią najwyższa w całej Unii Europejskiej [WYKRES DNIA]