Protest mediów. Na czym polega akcja Media Bez Wyboru? O co walczą dziennikarze?

Trwa akcja Media Bez Wyboru. Źródła informacji są dla Ciebie ważne? Zaczynasz dzień od przeglądania najnowszych wiadomości? Przeczytaj, dlaczego w środę niektóre media nie działają i dlaczego już tak może zostać.

Telewizja, radio, portalowe internetowe, dzienniki - przez 24 godziny część z nich w ramach akcji Media Bez Wyboru nie podaje żadnych wiadomości. Polski rząd chce obciążyć firmy medialne dodatkowym podatkiem od reklam i tym samym pozbyć się wolnych mediów.

Rząd chce zabić niezależne media

Na początku powstał projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie podatku od reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ, rząd tłumaczy się zwalczaniem skutków pandemii. Firmy medialne płacą już podatki i składki - nie wszystkie będą w stanie zapłacić więcej, a skutki tego najdotkliwiej odczują czytelnicy, którzy zostaną pozbawieni wielu serwisów informacyjnych. Z kolei te firmy, które się utrzymają, nie będą już miały budżetu choćby na śledztwa czy fact-checking. Czy tak wygląda powolne wyciszanie niezależnych mediów w Polsce?

Tomasz Sakiewicz Albicla w oparach absurdu. Portal "bez cenzury" usuwa konta "niewygodnych" dziennikarzy

To nie media, a rząd powinien walczyć ze skutkami pandemii

W tym miejscu powinnaś / powinieneś zobaczyć stronę główną Gazeta.pl. Jeśli plany rządu się powiodą, możesz jej kiedyś nie zobaczyć naprawdę. Możesz też stracić możliwość korzystania z innych mediów i źródeł informacji.

- piszemy na stronie gazeta.pl.

Rząd argumentuje dodatkowy podatek od reklam zwalczaniem skutków pandemii COVID-19. Jednak działania zwalczające konsekwencje pandemii koronawirusa to nie rola mediów. Ich rolą jest rzetelne informowanie czytelników, obywateli. Po wprowadzenie dodatkowych opłat znacznie ucierpi wielość i różnorodność serwisów informacyjnych, a tym samym - wolnych mediów. Jak piszę "Gazeta Wyborcza":

Podatek zamiast cenzury. Tak też Orban pozbył się wolnych mediów na Węgrzech.

Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów

Przez udział w akcji Media Bez Wyboru chcemy pokazać, że będziemy o tę niezależność walczyć. My i długa lista innych  zaangażowanych w akcje portali, stacji radiowych i dzienników. Wszyscy zostali wymienieni w liście otwartym do władz Rzeczpospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. List można przeczytać na końcu tego tekstu.

Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów

- głosi komunikat na stronie gazeta.pl

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki zapowiada regulacje dot. mediów społecznościowych

***

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj list otwarty do władz RP

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako "globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Gazeta Żoliborza

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa Wirtualna Polska

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

OKO.press

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

Telewizja Regionalna TVT

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

Zobacz wideo "TVN bye bye". Władza chce repolonizacji mediów. Co to znaczy?
Więcej o: