ZUS od każdej umowy zlecenia. Renciści, emeryci i rolnicy zapłacą za plan rządu. "Zaskoczenie"

Ucieczka przed składkami na ZUS może być od stycznia przyszłego roku niemożliwa. Rząd chce bowiem oskładkowania wszystkich umów o dzieło. Od tej zasady mogą być jednak wyjątki. Możliwe, że na rynku pracy premiowani będą młodzi kosztem emerytów i rencistów.

Od 1 stycznia 2022 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące składek na ZUS od umów o dzieło - zapowiedział oficjalnie rząd. Projekt nie jest jeszcze gotowy - wkrótce zaczną się konsultacje społeczne dotyczące zmian.

Studenci i młodzi zwolnieni ze składki od umowy o dzieło. Renciści i emeryci mogą mieć problem

Najważniejsza zmiana, jaką zakłada premier Mateusz Morawiecki, to oskładowanie wszystkich umów. Wyjątkiem mają być uczniowie, studenci, oraz osoby do 26. roku życia - informuje "Rzeczpospolita". Dla pracodawców mogą stać się bardziej atrakcyjni. 

W odróżnieniu od dorabiających rencistów i emerytów. "Prawo do zwolnienia stracą emeryci wykonujący wolny zawód, twórcy, artyści oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich. Z dotychczasowego zwolnienia ze składek nie będą też mogli korzystać renciści. Dla wielu osób może to być spore zaskoczenie" - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Andrzej Radzisław, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Rząd pracuje nad zmianami w umowach zlecenie od 2022 r. Wiceminiter zdradza szczegóły

Zmiany w ZUS. Stracić mogą rolnicy

Projekt przewiduje nie tylko wprowadzenie ZUS od każdej umowy, ale inne zmiany w przepisach dotyczących składek. Możliwe, że nowe regulacje uderzą w wąską grupę rolników. Ok. 70 tys. z nich, najczęściej prowadzących małe wiejskie sklepy, nie będzie już mogło płacić niskich składek do KRUS. Najprawdopodobniej zostaną zmuszeni do rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Według szacunków wiceministra, na umowach zlecenia zatrudnionych jest obecnie około miliona osób. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, zapewnia, że przychylne rozwiązaniu są związki zawodowe i większość organizacji pracodawców.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"

Rząd szuka pieniędzy. Chce więcej na ZUS

Plany oskładkowania umów to jeden z elementów "Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022". Założono w nim, że pełne obciążenie składkami osób na umowach zlecenia mogłyby przynieść ZUS-owi ok. 3,1 mld zł dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne.

Placówka ZUS w KielcachRząd szykuje emerytom rewolucję. Pieniądze tylko przelewem na konto

Czytaj też: Kobiety dostają niższe emerytury. Eksperci wyliczyli, o ile

Więcej o: