Rząd ma pomysł, by Polacy zarabiali mniej. Składka zdrowotna w górę. "Szukanie dodatkowych źródeł"

"Są osoby, które przy bardzo wysokich zarobkach, płacą śmiesznie mało na zdrowie" - tak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" jeden z rozmówców ma argumentować potrzebę podniesienia składki na zdrowie. Ile, zdaniem rządu, wynoszą "bardzo wysokie zarobki"?

Wkrótce mogą obowiązywać nowe zasady dotyczące naliczania składek, które pracodawca odprowadza w imieniu każdego pracownika. Składka zdrowotna może wzrosnąć - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Według ekspertów, na których powołuje się gazeta, może być to sygnał, że w budżecie brakuje pieniędzy

ZUSSkładki ZUS dla przedsiębiorców w 2021 r. w górę. Znamy już dokładną wysokość

Polacy będą zarabiać mniej? Kilka scenariuszy na stole

Nie ma jeszcze pewności, w jaki sposób podwyżka składki, mogąca prowadzić do spadku wynagrodzeń, miałaby być przeprowadzona. Na stole leży bowiem  kilka scenariuszy. Możliwe, że zryczałtowana dziś składka zdrowotna (381 zł) będzie przynajmniej w jakiejś części uzależniona od zarobków. Możliwe, że wzrost kosztu część pracodawców przerzuci na pracownika, obcinając im relatywnie pensję. 

Czytaj też: NFZ rzuca na stół miliony. Do kardiologa i innych specjalistów bez kolejki od marca

"Są osoby, które przy bardzo wysokich zarobkach, np. 20 tys. zł miesięcznie, płacą śmiesznie mało na zdrowie. To niesprawiedliwe" - twierdzi jeden z rozmówców dziennika, argumentując potrzebę wprowadzenia zmiany. 

Nowy podatek od cukru wkrótce w PolsceNa co pójdą pieniądze z podatku cukrowego? NFZ komentuje

Ten rok może być wyjątkowy dla rządu. "Szukanie dodatkowych źródeł"

Wojciech Wiśniewski z Public Policy, w rozmowie z dziennikiem stwierdza, że "w tym roku rząd stanie po raz pierwszy w historii przed realną koniecznością ograniczenia innych wydatków budżetu państwa w celu zapewnienia finansowania ochrony zdrowia".

"Stąd szukanie dodatkowych źródeł" - twierdzi ekspert. Rząd przyjął bowiem zobowiązanie, by wydatki na zdrowie wzrastały. Docelowo do 6 proc. PKB

Czytaj też: 21,5 mln zł miesięcznie? Poseł pokazał model szacowania kosztów funkcjonowania Szpitala Narodowego

Zmiany w składce zdrowotnej mogą uderzyć w rolników

Kolejny z rozważanych scenariuszy, zdaniem "DGP", może uderzyć w rolników. Część z nich mogłaby bowiem stracić prawo do ubezpieczenia w KRUS. To równoległy wobec ZUS-u system ubezpieczeń, który charakteryzuje się niższymi składkami. 

Trzeci ze scenariuszy zakłada podniesienie składki zdrowotnej powiązane z podniesieniem odpowiedniego odpisu podatkowego. To miałoby sprawić, że pracownicy podwyżki nie odczują - może być jednak bardziej uciążliwa dla pracodawców. 

Zobacz wideo Prof. Wiesław Godzic był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (11.02)